Nárazový nedostatek pracovní síly, například během sezony, kdy má firma hodně zakázek, řeší velká část podniků najímáním agenturních zaměstnanců. Vyplatí se jim to hlavně díky flexibilitě, která jim umožní pružně pracovníky přijmout a po skončení intenzivního období se s nimi zase rychle rozloučit. Některé společnosti ale využívají této spolupráce i dlouhodobě. Na agenturní zaměstnance se totiž nevztahuje zákaz řetězení pracovního poměru na dobu určitou, smlouvu jim tak agentura může opakovaně prodlužovat.

Tato praxe má od příštího roku dostat nová pravidla. Podle připravované novely zákoníku práce bude agentura moci zaměstnávat pracovníka maximálně tři roky a poté ho bude muset propustit nebo přijmout mezi kmenové zaměstnance. „Cílem návrhu zákona je, aby agenturní zaměstnávání bylo skutečně flexibilní a přechodnou formou, nikoliv náhražkou běžného pracovněprávního vztahu,“ vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Opatření má chránit agenturní zaměstnance, kteří mají na trhu práce zranitelné postavení. Agentura s nimi totiž uzavírá pracovněprávní vztah pouze na dobu dočasného přidělení. Když se firma, kde zaměstnanec pracuje, rozhodne toto přidělení předčasně ukončit, může dojít k situaci, kdy je agenturní zaměstnanec ze dne na den bez práce. Podle nových pravidel by agenturní zaměstnanec získal silnější postavení, pracovní smlouva by mu například zajišťovala nárok na čtrnáctidenní výpovědní dobu z dočasného přidělení.

Připravovaná novela má zásadně změnit stávající přístup některých zaměstnavatelů. „Je třeba odmítnout praxi, která se u některých agentur a uživatelů vytvořila, že dlouhodobou potřebu pracovní síly neřeší zaměstnáním kmenového zaměstnance, ale jeho opakovaným přidělením,“ zdůrazňuje Augusta. Dlouhodobé zaměstnávání agenturních pracovníků by podle něj mělo být ze své podstaty finančně nevýhodné, protože agentury svou činnost provádí za úplatu. Pokud tedy zaměstnavatel dodržuje srovnatelné mzdové a pracovní podmínky, kmenový zaměstnanec by pro něj měl být levnější.

Pracovní agentury ale namítají, že by chystaná novela mohla zaměstnancům v důsledku spíše uškodit. Zpřísnění pravidel totiž omezí právě flexibilitu, která je hlavním důvodem, proč společnosti agenturní zaměstnance využívají. „Očekávám, že některé firmy se rozhodnou snížit objem agenturních zaměstnanců. Je mylné si myslet, že všichni tito agenturní zaměstnanci se nakonec stanou kmenovými zaměstnanci. Někteří možná ano, ale určitě ne všichni. Část z nich o práci přijde a stanou se nezaměstnanými,“ nastiňuje předpokládaný vývoj situace Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad. Ta se společně s dalšími agenturami sdruženými v Asociaci poskytovatelů personálních služeb a ve Sdružení pro zahraniční investice zapojila do připomínkového řízení k navrhovanému zákonu.

Kromě zvýšení nezaměstnanosti se obávají i toho, že novela posílí zaměstnávání v „šedé“ zóně. „Některé firmy namísto agenturního zaměstnávání využijí jiných forem, jak si udržet dané pracovníky a zároveň flexibilitu,“ domnívá se Jánský. Naráží přitom na nelegální formy agenturního zaměstnávání, které se občas skrývají za nabídkami některých outsourcingových firem. Ty by v důsledku zpřísněných pravidel pro agentury mohly na trhu práce posílit.

Problematická je podle personálních společností i ekonomická stránka novely. „Agentury práce, které budou chtít agenturní zaměstnávání dál nabízet v souladu s novými podmínkami, budou muset vynaložit na zajištění této služby vyšší náklady,“ upozorňuje Jánský. To se samozřejmě projeví na cenách jejich služeb a firmy toto navýšení nevyhnutelně promítnou do svých nákladů a cen dalším subjektům či konečným spotřebitelům. Podle Jánského se tak evidentně jedná také o proinflační krok.

Připomínky k chystané novele podaly organizace sdružující personální agentury ve spolupráci se Svazem průmyslu a obchodu. Ministerstvo práce a sociálních věcí je ale zamítlo. Novelu v navrhovaném znění naopak podpořili zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Návrhem se bude dál zabývat vláda. V případě jeho schválení by měla novela začít platit od 1. ledna příštího roku.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Randstadt.