Vyrazit na zasněžené kopce s celou rodinou může být oříšek. Ti nejmenší potřebují pozornost a péči, začínající lyžaři instruktory a zábavu, dospívající děti dostatečně adrenalinové zážitky. Jak vše správně nakombinovat, aby si zimní dovolenou užili všichni? Z rakouských středisek pro vás vybíráme místa, která právě dětem a rodičům věnují zvláštní pozornost.

Kvalitní lyžovačka za dobrou cenu

Hornorakouské areály mají pro české rodiny dvě zásadní výhody: nejsou daleko a nejsou předražené. Doslova za pár hodin se můžete ocitnout v centru aktivního odpočinku a naplánovat si tak lyžování třeba jen na víkend nebo na volnou sobotu. Na Hochfichtu na rakouské straně Šumavy vyjde celodenní skipas pro dospělého na 52 Eur, za starší dítě zaplatíte 42 Eur. Rodiče ocení přehledné sjezdovky a zábavné výukové hřiště Fichtl Kids Park s kouzelným kobercem a skřítky. Zkušenější lyžaři a snowboardisté se zase vyřádí na crossové dráze s vlnami, klopenými zatáčkami a tunely.

V oblasti Salzkammergut, kde Horní Rakousko hraničí se Salcburskem a Štýrskem si rodiny mohou vybrat z několika lyžařských středisek. Například Feuerkogel v Ebensee u jezera Traunsee vytváří rodinnou, útulnou atmosféru. Freesports Arena Dachstein Krippenstein zase láká lyžaře a snowboardisty na třicetikilometrovou freeride zábavu mimo sjezdovky. Gosau je potom ideálním vstupním bodem do oblasti Dachstein West, největšího hornorakouského lyžařského areálu s výhledem na nejvyšší horu Horního Rakouska, téměř třítisícový Dachstein. Za pozornost stojí i region Pyhrn-Priel, kde se v Hinterstoderu nachází jediný hornorakouský lyžařský areál Světového poháru. Kromě sjezdování se tu návštěvníci mohou vydat na túru s průvodcem po Národním parku Kalkalpen.

V Česku si sáňkování užijeme jen sotva pár dní v roce. O to lákavější jsou na zimní dovolené upravené sáňkařské dráhy s lanovkou, nočním osvětlením a výhledem do údolí.
V Česku si sáňkování užijeme jen sotva pár dní v roce. O to lákavější jsou na zimní dovolené upravené sáňkařské dráhy s lanovkou, nočním osvětlením a výhledem do údolí.
Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH / Martin Fickert

Sněhová peřina zaručena

Pro ty, kdo mají rádi adrenalin, je skvělou volbou lyžařská oblast PillerseeTal v hraničním trojúhelníku Tyrolska, Salcburska a Bavorska. Už proto, že je to oblast s nejbohatší sněhovou nadílkou v Tyrolsku. Světově známý je Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn s 270 kilometry sjezdovek. Klidnější je Steinplatte Waidring - Winklmoosalm, na bezpečných širokých svazích, ideálních pro carving, si tu přijdou na své i méně ostřílení lyžaři. Areál je také známý svým legendárním snowparkem, jedním z nejdelších v Rakousku. Milovníci feestylového dobrodružství si tu mohou vybrat ze čtyř úrovní obtížnosti a vydovádět se na překážkách a atrakcích.

I mimo sjezdovky je v údolí PillerseeTal z čeho vybírat. Den, kdy přezkáče vyměníte za sněhule, můžete prožít na sáňkařské dráze, při venkovním curlingu, na projížďce v saních tažených koňmi nebo na vycházce s lamami. Skvělé podmínky jsou tu i pro skialpinisty, nadšence zimní turistiky a milovníky túr na sněžnicích. Pobyt v této oblasti je však vyhledávaný především běžkaři a biatlonisty, kteří tu mají k dispozici více než 100 kilometrů pečlivě upravených běžeckých tratí.

Nad údolím PillerseeTal se tyčí k nebi Jakobskreuz, největší vyhlídkový kříž na světě. K netradiční vyhlídce se dostanete sedačkovou lanovkou z parkoviště u vesničky St. Ulrich am Pillersee, nebo se připravte na pořádný výšlap.

Jednou z oblíbených atrakcí je zimní horská dráha u lanovky Streuböden ve Fieberbrunnu.
Jednou z oblíbených atrakcí je zimní horská dráha u lanovky Streuböden ve Fieberbrunnu.
Foto: Klaus Listl

Hlídání batolat přímo na svahu

Rájem dětského lyžování je areál Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau v Tyrolsku. Pro ty, kteří na lyžích stojí poprvé, je tu více než 10 lyžařských škol s vyhrazenými sjezdovkami pro začátečníky. Tady si děti bezpečně vyzkouší své první obloučky. Starší a pokročilejší lyžaři tu najdou několik snowparků a pro miminka jsou přímo v lyžařském areálu dokonce i jesle, kde mohou rodiče své děti bez obav svěřit chůvám a vyrazit na svah. Dalším lákadlem je velkolepá horská dráha přímo u lanovky Wiedersbergerhornbahn, která dosahuje rychlosti až 42 km/h. Nebo jedinečná příležitost projet se po sjezdovce v rolbě jako spolujezdec.

Pro atraktivní výlet se přímo nabízí městečko Reith im Alpbachtal, kde si děti užijí legraci v zábavním centru JUPPI-DO Kinderland, ale také malebné okolní vesničky, které jsou pověstné svou pohostinností. Typické jsou pro tuto oblast malé útulné restaurace a salaše. Ochutnáte tu regionální pochoutky, třeba sýrové placky, špecle nebo trhanec.

Funslope je veselá dráha se skokánky, smyčkami, tunely a dalšími překážkami, které malým i velkým lyžařům zpestří jízdu.
Funslope je veselá dráha se skokánky, smyčkami, tunely a dalšími překážkami, které malým i velkým lyžařům zpestří jízdu.
Foto: Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau / shootandstyle.com

Dobrodružství na ledovci

Zlákat na zimní dovolenou i starší a dospělé potomky už není tak úplně jednoduché. Pokud to však jsou nároční dobrodruzi, na které platí adrenalinové výzvy, mohli by ocenit pobyt v regionu Zell am See-Kaprun, kde na ně čekají špičkové snowparky se skoky, raily a boxy i jedna z nejdelších funslopes na světě, která prověří jejich rychlost a techniku.

Tři lyžařské areály u nádherného jezera Zeller See tu nabízí společný skipas, který je vstupenkou na celkem 408 kilometrů sjezdovek včetně ledovce. Největší výzvou je rozhodně černá sjezdovka Black Mamba se spádem 63 procent, která na jednom kilometru délky překoná 290 výškových metrů. Dobrodruzi na ledovci Kitzsteinhorn si mohou vybrat z pěti snowparků světové úrovně a pěti přehledně značených freeridových tras. U vstupu na každou z nich jsou podrobné informace o sklonu úseků, potenciálně nebezpečných místech a nejkrásnějších stop trasy. Na požádání doprovázejí freeridery na jejich cestě za dobrodružstvím certifikovaní průvodci.

Kdo nemá problém s brzkým vstáváním, dobře ví, že nejlepší zážitek z čerstvě upravených sjezdovek si vychutná hned po ránu. Přesně na taková ranní ptáčata čeká v areálu Schmittenhöhe takzvaný "Ski 'n' Brunch". Každý lednový a únorový čtvrtek mohou vyrazit na lyže už v 7 hodin ráno a energii následně doplnit při společném brunchi na salaši.

V ledovcovém lyžařském areálu Kitzsteinhorn začíná zima už v říjnu a mimořádně dlouhá zimní sezóna tu trvá až do začátku léta.
V ledovcovém lyžařském areálu Kitzsteinhorn začíná zima už v říjnu a mimořádně dlouhá zimní sezóna tu trvá až do začátku léta. Foto: Kitzsteinhorn

Text vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou.