Jízda na lyžích nebo na snowboardu bývá hlavním programem zimních dovolených. Pobyt na zasněžených kopcích ale může být daleko rozmanitější. Rakouské horské rezorty se předhánějí v nabídce sportovních i relaxačních aktivit, které si oblíbí i ti, kdo sjezdovému lyžování neholdují. Nebo lyžaři, kteří si pobyt na horách rádi zpestří dalšími zážitky.

Bílý svah jako tobogán

Ráno lyžovat a večer do vířivky? Proč ne. Když ale nechcete mít na zimní dovolené všechny dny stejné, můžete vyzkoušet i další zimní radovánky. Třeba jízdu na gumových nafukovacích kruzích, kterou na třech speciálních trasách nabízí středisko Kreischberg ve štýrském regionu Murau. Tato oblast na jižní straně pohoří Tauern zahrnuje sedm lyžařských středisek a kromě sjezdovek se chlubí pestrou škálou zážitkových atrakcí.

Jednou z nich je zimní horská dráha Nocky Flitzer s převýšením téměř 240 metrů. Jízdu dlouhou 1,6 kilometru plnou ostrých zatáček si tu užijí děti i dospělí. Další nevšední aktivitou je metaná, kterou si skupiny přátel mohou zahrát na ledové ploše jezera Turracher See. Je ale třeba si předem telefonicky rezervovat dráhu. Skvělý servis tu mají i sáňkaři, které v okolí chaty Tonnerhütte vyveze na vrchol svahu vlek. A zkrátka nepřijdou ani běžkaři, kteří najdou v Murau osvětlené a upravené stopy pro noční běžkování.

V Kreischbergu v regionu Murau mohou návštěvníci vyměnit lyže za nafukovací kruh.
V Kreischbergu v regionu Murau mohou návštěvníci vyměnit lyže za nafukovací kruh.
Foto: Tom Lamm

Let nad zamrzlým jezerem

Rájem běžkařů jsou zasněžené břehy jezera Achensee v Tyrolsku. Najdou tu 230 kilometrů dobře značených tratí s manšestrem pro bruslení i pečlivě upravenými stopami pro klasický styl. Sportovní výkon pak mohou zakončit saunou, masáží nebo unikátní wellness procedurou, protože tato lokalita je proslulá Tyrolským kamenným olejem ®, který se získává nad jezerem Achensee z břidlic obsahujících olej.

Pohádkovou zimní krajinu si návštěvníci mohou prohlédnout i z výšky, nad zamrzlým jezerem Achensee je totiž možné proletět se horkovzdušným balonem. Ještě jiné výhledy pak poskytují túry sněhovým terénem, buď pěšky nebo na sněžnicích. Po zimních stezkách ve Steinbergu am Rofan, Achenkirchu a Pertisau může návštěvníky doprovodit i strážce přírodního parku. Populární jsou také skialpy, se kterými vás čeká náročný výšlap do kopce a po něm sjezd hlubokým sněhem.

Upravené běžecké trasy kolem jezera Achensee poskytují výborné podmínky milovníkům bruslařského i klasického stylu.
Upravené běžecké trasy kolem jezera Achensee poskytují výborné podmínky milovníkům bruslařského i klasického stylu.
Foto: Achensee Tourismus

Sport i městská romantika

Co takhle spojit lyžování s kulturou? Jeden den strávit na svahu a druhý třeba v muzeu nebo objevováním stylových obchůdků, restaurací a kaváren? K tomu je ideálním místem Salzburg, kde není problém využít bezplatnou veřejnou dopravu z centra města do nedalekého lyžařského střediska Snow Space Flachau. Výhody dovolené ve městě tak spojíte s výhodami dovolené na lyžích. Vyplatí se pořídit si k tomu takzvanou Salzburg Card, která vám za 28 Eur na 24 hodin umožní bezplatný vstup na všechny památky a bezplatné využívání veřejné dopravy, včetně lyžařského areálu.

Mozartovo město je od roku 1997 součástí Světového kulturního dědictví UNESCO. Návštěvu památek tu můžete kombinovat se sportem v nedalekém lyžařském areálu.
Mozartovo město je od roku 1997 součástí Světového kulturního dědictví UNESCO. Návštěvu památek tu můžete kombinovat se sportem v nedalekém lyžařském areálu.
Foto: Tourismus Salzburg GmbH / Günter Breitegger

Vyjížďka psím spřežením

Den mimo sjezdovky si perfektně užijete i ve středisku Gastein v Salcbursku. Ne že by tu nebyly skvělé podmínky pro lyžaře! Naopak, čtyři lyžařské areály s celkem dvěma sty kilometry vysoko položených sjezdovek uspokojí začínající i ostřílené sjezdaře. Když se ale rozhodnete rozepnout přezkáče a změnit program, objevíte v Gasteinu celou řadu odpočinkových i pořádně dobrodružných zážitků.

K návštěvě láká nejvyšší visutý most v Evropě, který se nachází na Stubnerkogelu ve výšce 2 300 metrů a z jednoho konce na druhý měří 140 metrů. Nebo termální koupaliště v lázních Alpentherme a Felsentherme, která se skvěle hodí k načerpání energie pro unavené svaly po lyžování.

Kdo hledá víc adrenalinu, může ve Sportgasteinu vyzkoušet jízdu na saních tažených psím spřežením. A výzvou pro největší dobrodruhy je lezení po ledovci. Údolí Gasteinertal nabízí spoustu ledových tratí od lehkých tréninkových terénů až po náročné cesty pro zkušené lezce. Začátečníci si tento sport mohou vyzkoušet pod vedením rakouských horských vůdců. Ledové lezení si tu ale vychutnají i diváci. Řada ledopádů v Gasteinu je snadno dostupná a nabízí všem fascinující podívanou na lezce škrábající se na zamrzlé vodopády.

 

 

Text vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist