Doba, kdy jsme o svém zdraví věděli jen to, co nám sdělil v ordinaci lékař, je pryč. S rozvojem technologií se otevírá nový svět možností, jak sledovat a ovlivňovat svůj fyzický a psychický stav. Máme v rukách nástroje pro detailní monitoring, analýzu a personalizovaný přístup k péči o vlastní zdraví. Hlídat si kondici nikdy nebylo jednodušší. Stačí mít chytré hodinky, fitness trackery, chytré šperky a další gadgety. Tato miniaturní zařízení propojená s mobilními aplikacemi nabízejí nevídaný přístup k datům o našem těle.

Počítače, které nosíme na zápěstí, nás umí intenzivně pobízet ke zvyšování kondice. Ta je přitom v české populaci relativně špatná. Podle aktuálního MultiSport Indexu výrazně klesl počet sportovců. Meziročně to bylo o třetinu a vrátil se na úroveň covidového roku 2021. Přes třetinu Čechů necvičí ani jednou za měsíc a polovina se sportu nevěnuje více než hodinu týdně.

Chytré hodinky Watch GT 5 od Huawei.
Chytré hodinky Watch GT 5 od Huaweie.
Foto: Huawei

Pozitivní nejsou ani data Státního zdravotního ústavu, podle kterých má více než 60 procent Čechů nadváhu a trpí jí až čtvrtina dětí. Počet obézních dětí stále roste. Jen u těch ve věku 13–17 let stoupl od roku 96 do současnosti podíl jedinců s nadváhou z 10 na 25 procent.

Zefektivní sportovní rutinu

Podle oslovených odborníků mohou být chytré hodinky skvělým nástrojem, jak se nakopnout k pohybu a dodržovat předem stanovený cíl. „Pro začátečníky jsou velmi přínosné informace o tom, jaký typ pohybu je nejúčinnější pro spalování kalorií, a pomohou jim lépe se orientovat v různých aktivitách a najít takové, které jim z dlouhodobého hlediska nejlépe pomohou dosáhnout předem stanovených cílů,“ říká Jakub Lunga, osobní trenér a majitel fitness clubu Limitless Fitness Prague.

U jeho klientů je velmi časté používání chytrých hodinek, především kvůli motivaci a podrobnějším informacím o pohybu za dané období. Nejčastěji se sledují kroky, ukazatele srdečního tepu, v jaké zóně se klient nachází, zda spaluje nebo zvyšuje svoji kondici. Klienti mezi sebou i soutěží, kdo spálí za dané období více kilokalorií a nasbírá více bodů.

„Chytré hodinky jsou skvělým podpůrným nástrojem, díky kterému lze dosahovat lepších výsledků, ale rozhodně nejsou nezbytně nutné. Záleží, na co se člověk připravuje, když jde o běžnou rutinu pohybu, je fajn mít přehled o tom, jak se daří cvičit. Pokud se ale připravujete například na maraton nebo nějaký běžecký závod a chcete mít slušný čas, hodinky jsou nezbytnou součástí,“ říká Jakub Lunga.

Jakub Lunga zároveň varuje, aby se lidé neupínali na to, kolik kalorií přesně spálí při dané aktivitě, a na úkor počtu kalorií nepřestali poslouchat svoje tělo. „Je důležité připomenout, že hodinky jsou nástroj, který by měl pomáhat zefektivnit sportovní rutinu, ale nikdy vám nepřenesou to, jak se cítíte uvnitř, zda jste dlouhodobě vyčerpaní a hrozí vám například přetrénování,“ vysvětluje.

Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie v pražském IKEM, vidí chytré technologie jako skvělou motivační pomůcku při léčbě cukrovky. „Jejich největší přínosy jsou zvýšení motivace pacientů, možnost oboustranné komunikace s pacientem, připomínky návštěv, sdílení zpráv i výsledků. Příkladem je aplikace IKEM online fit propojená s chytrými hodinkami, která to vše zahrnuje a umožní zobrazení aktivity pacienta přímo v našem informačním systému,“ říká Martin Haluzík.

V IKEM zjišťovali, jak reagují pacienti, když mají k dispozici chytré nástroje, které hlídají jejich kondici. Výsledkem je, že zapojení nových technologií zvyšuje ochotu pacientů na sobě pracovat. Komplexní intervence s využitím chytrých technologií může u pacientů s obezitou pomoci snížit tělesnou hmotnost.

„U dvou třetin se fyzická aktivita zvýší, u třetiny je efekt malý až žádný. Výsledek naší studie zatím je, že pacienti hubnou v průměru o sedm procent a zlepšují se jim hladiny cukru a tuků v krvi,“ říká Martin Haluzík a dodává: „Překvapilo mě, že u přibližně 20 procent pacientů nedochází k ovlivnění ani váhy, ani fyzické aktivity – přes veškerou snahu.“

Miliardový trh

Jen chytré hodinky bude podle předpovědi serveru Statista v letošním roce používat kolem 225 milionů lidí na celém světě a v budoucnu se očekává, že toto číslo neustále poroste. Podle předpovědí by globální trh s chytrými hodinkami měl letos vygenerovat tržby ve výši téměř 50 miliard amerických dolarů.

Výrobci chytrých hodinek přicházejí s nejmodernějšími fitness režimy pro sportovní nadšence. Například společnost Huawei letos v září představila nové hodinky z řady Watch GT. Pátá generace přichází s vylepšenými funkcemi na sledování zdraví a sportu na profesionální úrovni. Watch GT 5 měří srdeční tep, kyslík v krvi a dechovou frekvenci i během fitness aktivit a v různých klimatických podmínkách. Hodinky jsou vybaveny funkcí analýzy EKG. Prostřednictvím tlačítka založeného na elektrodách může uživatel získat svou EKG křivku do 30 sekund. Běžci mají k dispozici analýzu běžecké formy, která poskytuje i tipy, jaké mít při běhu držení těla nebo jak předcházet zraněním.

Text vznikl ve spolupráci se společností Huawei.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist