Tajenku s novým trenérem národního týmu už český fotbal vyluštil, Viktoria Plzeň teď začíná luštit tu svoji. Kdo se ujme místo Pavla Vrby kádru českého mistra? Generální manažer klubu Adolf Šádek potvrzuje, že jedním z adeptů je Luboš Kozel z Dukly Praha. Konkrétní seznam kandidátů ale prý vedení Viktorie nemá. Kozel má navíc platnou smlouvu a pražský celek nehodlá svého kouče uvolnit.

"Ano, Luboš Kozel je jedním z trenérů, nad kterými uvažujeme. Žádný seznam ale není, jména nosím jen v hlavě," řekl dnes Šádek novinářům. Další jména však neprozradil. "Trenérů je hodně, zvláště když o tom přemýšlíte celou noc," dodal.

Plzeň v pondělí oznámila, že Vrba uplatnil klauzuli ve smlouvě a k 15. prosinci v týmu ligového mistra skončí. Jako jeho ideální nástupce se jeví právě Kozel, díky své hře, kterou od svých svěřenců vyžaduje, i díky své plzeňské minulosti. Právě ve Viktorce končil někdejší slávista v roce 2003 svoji hráčskou kariéru.

Generální manažer Dukly Michal Prokeš ovšem jasně prohlásil, že Kozla neuvolní, jak klub avizoval už dříve. "Luboš Kozel má u nás platnou smlouvu a nevidíme důvod, proč by ji neměl dodržet. Samozřejmě je neslušné nevyslechnout si partnera ve vyjednávání, ale Luboš Kozel je pro nás velmi důležitým prvkem v chodu klubu. Proto je naše stanovisko jasné, že Luboše neuvolníme," prohlásil Prokeš.

Šádek uvedl, že se o Vrbově rozhodnutí odejít z Plzně dozvěděl teprve v pondělí. "Dozvěděli jsme se o tom včera odpoledne, kdy trenér Vrba dorazil na trénink a předal nám s pátečním datem výstupní klauzuli. Tím nám oznámil, že se rozhodl pro reprezentaci," řekl Šádek.

Prý to pro něj nebylo až tak velké překvapení. "Samozřejmě bylo na něm vidět, že reprezentace je pro něj výzva, ale nebudu popírat, že je to pro mě zklamání," připustil Šádek. "Sám asi nevěděl, jak se má rozhodnout. Nakonec se rozhodl takhle a my to respektujeme. Jeho éra v Plzni končí a nás čeká nová výzva," dodal.

Šádek věří, že odchod trenéra Vrby, který dovedl Plzeň ke dvěma titulům a ke dvěma účastem v hlavní fázi Ligy mistrů, nenaruší koncepci a filozofii klubu. "Koncepci nemáme stavěnou na jednom člověku, i když to tak může vypadat. Nyní se chceme pokusit najít trenéra, který bude pokračovat v tom, co máme nastaveno. Tedy hrát atraktivní fotbal a držet se na špičce," řekl Šádek.

Nechce dělat unáhlená rozhodnutí. "Času na hledání není hodně ani málo, ale je třeba to udělat s chladnou hlavou, aby to nebylo unáhlené. Majitel Tomáš Paclík je s jednadvacítkou v Anglii, tak jsem s ním o tom ještě ani nemluvil," prohlásil generální manažer Plzně.

Odmítl možnost, že by Viktoria oslovila zahraničního kouče. "Občas mám pocit, že hráči nerozumí některým pokynům trenéra ani v češtině, takže zahraniční cestou určitě nepůjdeme," dodal.