Ze čtyřiačtyřiceti zemí přijedou biatlonisté na mistrovství světa, které se bude konat od 7. do 17. února v Novém Městě na Moravě. Do úterní uzávěrky přihlášek se akreditovalo 725 sportovců a jejich doprovodů. Pořadatelé očekávají, že v osmi soutěžních dnech navštíví světový šampionát okolo 150 000 diváků.

"V přihláškách závodníků už může dojít jen k malým změnám. Kvůli nemoci, nebo se ještě někdo kvalifikuje například z mistrovství světa juniorů," řekl ředitel soutěží Vlastimil Jakeš.

Tento týden dostaly všechny zahraniční týmy možnost testovat tratě a lyže. Nabídku ale využili pouze Američané, kteří přijeli v předstihu minulý týden. Nic nechce ponechat náhodě německý servisní tým, který pečlivě zkoumá podmínky v Novém Městě. "Ohlásili se ještě Rakušané, ale zatím nedorazili. Ostatní si zřejmě všechno osahali minulý rok při Světovém poháru," dodal Jakeš.

 

Technický sníh už v minulém týdnu pořadatelé rozvezli na tratě. Minimální vrstva je půl metru, na nových úsecích je až 75 cm sněhu. Části tratě jsou rozšířeny pro pojízdné televizní kamery nebo skútry s kameramanem. "V pondělí dorazí do Nového Města televizní štáby. Čeká nás pokládání kabelů a různé přeložky," poznamenal Jakeš.

Největší zájem v předprodeji vstupenek je hned o první soutěžní den 7. února, kdy je na programu závod smíšených štafet.

"Právě v tomto závodě máme vzhledem k síle našich biatlonistů naději na medaili. Dnes ráno už zbývala na tribunách jen tisícovka vstupenek. Nejlepší propagaci nám udělali naši závodníci svými výsledky. To je lepší reklama než stovka billboardů," řekl předseda organizačního výboru šampionátu Jiří Hamza.

Na zázemí mistrovství se stále pilně pracuje. "Ale už se jedná pouze o kosmetické úpravy. Například se maluje v tiskovém středisku a na chodbách, vybavuje se ještě zbývajícím nábytkem nová kancelářská budova. Všechny hlavní úkoly už máme připraveny," vysvětlil Hamza.

Na šampionát se akreditovalo zhruba 300 novinářů a stejný počet komentátorů a pracovníků televizních štábů.