Desítky tisíc Čechů čekaly až do poslední chvíle. Minulý týden se tak zařadil mezi nejhektičtější v penzijních fondech. Šance zařídit si penzijní připojištění podle dosavadních pravidel totiž skončila posledního listopadu.

A Češi tradičně nechali sjednání smluv na poslední chvíli. Za minulý týden tak penzijní fondy hlásí rekordní počty nových mluv. 

"Odhadujeme, že v posledním listopadovém týdnu jsme v ČSOB Penzijním fondu Stabilita uzavřeli asi 12 000 nových smluv, což je dvakrát více než za celý listopad loňského roku," uvedla Pavla Hávová z ČSOB.

Společnost přitom ještě odhaduje, že během příštích dnů dorazí dalších až 10 tisíc smluv, které lidé poslali poštou nebo přes finanční poradce.

Obrovský zájem potvrzují i další fondy. "V posledních týdnech jsme uzavírali denně asi dva tisíce nových smluv. V posledním listopadovém týdnu jich bylo zhruba 30 tisíc," uvedl Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu České spořitelny.

Rekordní výsledky hlásí i Allianz PF. "V listopadu k nám přišlo přes 52 tisíc smluv," uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek s tím, že se tak uplynulý měsíc stal rekordním. Jen za listopad do Allianz PF přišlo téměř stejné množství lidí jako za celý minulý rok.

Na některých pobočkách penzijních fondů dokonce prodloužili pracovní dobu, aby zvládli fronty zájemců odbavit. Tisíce lidí si smlouvy zařizovali také přes internet. Pro splnění podmínek stačilo, aby smlouvu podepsali s datem 30. listopadu. 

"Okolo 15 tisíc nových klientů k nám přišlo v posledním listopadovém týdnu, čísla ještě nejsou kompletní, zdaleka ne všechny smlouvy k nám fyzicky z terénu doputovaly," uvedl Tomáš Matoušek z Penzijního fondu České pojišťovny. Další tisíce smluv, které lidé uzavírali například přes internet, ještě společnost očekává v těchto dnech. 

"Poslední dny s možnosti sjednat penzijní připojištění rozhoupalo i poslední skalní odpůrce. Nárůst produkce za poslední dny byl třikrát až čtyřikrát větší než v první polovině týdne. Registrovali jsme i několik objednávek pár minut před půlnocí. V pátek to bylo 700 smluv," říká Martin Špaček z Sfinance.cz.

Podle něj se ukázalo, že tak velký nápor v posledních hodinách se nečekal. "Bylo vidět, že s tak velkou vlnou nepočítaly ani penzijní fondy, takže se stalo i to, že některé společnosti neměly dostatek formulářů na sjednávání," dodává Špaček.

 Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte kolik byste si měli spořit ideálně.>> Spočítat


 

Lidé si také v posledních dnech navyšovali své měsíční příspěvky na penzijní připojištění. "Klienti postupně navyšují své měsíční úložky. Dosud jsme zpracovali více než trojnásobný počet změn než v loňském roce. Průměrně si účastníci navyšují úložky o cca 400 korun, nejčastěji na částku 1000 korun měsíčně," potvrzuje Eva Šebestová z AXA PF. 

Změnit si měsíční úložku ale je možné i nadále a zvýšit ji tak, aby člověk nepřišel o státní příspěvek, lze klasicky i příští rok.