Podíl zájemců o vstup do druhého pilíře penzijního systému klesl v listopadu na šest procent. Ještě o měsíc dřív o něm měl zájem téměř každý desátý Čech.  

Zatímco ubývá lidí, kteří se do nového systému spoření na stáří chtějí zapojit, stoupá počet těch, kteří se ještě nerozhodli. Zhruba pětina lidí tak zatím neví, jak se po novém roce rozhodne a jestli si začne vyvádět část peněz ze sociálního pojištění na soukromý účet u některé z penzijních společností.

Zejména mezi mladými lidmi do 30 let přibývá těch, kteří neví, jak se rozhodnout. Vyplývá to z listopadového průzkumu AWD Penzijní barometr mezi téměř tisícovkou respondentů.

Kategorické "ne" vyjádřily dvě třetiny dotázaných, devět procent uvedlo "spíše ne". Jasné ano zaznělo v odpovědích dvou procent lidí, "spíše ano" pak u čtyř procent účastníků průzkumu.

"Podíl ekonomicky aktivních občanů, kteří jsou rozhodnutí vstoupit do druhého pilíře, dále klesá. Důvodem je negativní kampaň k celé důchodové reformě vedená politickou opozicí a neschopnost státu skutečně srozumitelně vysvětlit její parametry veřejnosti. Stát omezil marketingové možnosti soukromých subjektům a sám zatím nedokázal veřejnost svou kampaní oslovit. Nejdůležitějším měsícem pro druhý pilíř bude leden," komentoval výsledky barometru hlavní analytik společnosti AWD Tomáš Rampula.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude podle plánů vlády možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny lidi starší 18 let, které ještě nepobírají důchod.

Ten, kdo je starší 35 let, se bude moci zapojit jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let. Důchodovou reformu včetně zavedení druhého pilíře schválila 7. listopadu 2012 Poslanecká sněmovna, která přehlasovala veto prezidenta Klause.

 Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Státní příspěvek na penzijní připojištění se od ledna změní. Zadejte zde Váš stávající příspěvek a zjistěte, kolik byste si měli spořit ideálně.>> Spočítat


 

Do druhého pilíře bude od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Vstup do něj má být podle premiéra Petra Nečase výhodný pro polovinu obyvatel. Některé studie ale hovoří o nižším podílu lidí, jimž se vyplatí.