Přibližně pětině českých řidičů končí smlouva o povinném ručení na konci roku. Kdo není spokojený se svou pojišťovnou a cenami, má posledních pár dnů čas to změnit.

Pro vypovězení smlouvy totiž platí šestitýdenní lhůta. Kdo chce změnit pojišťovnu, musí doručit své pojišťovně nejpozději šest týdnů před koncem platnosti pojištění doručit výpověď. Poslední možný den pro dodání výpovědi je tak v pondělí. Kdo termín zmešká, tomu se smlouva automaticky prodlouží o další rok. 

"Zvýšený zájem o povinné ručení registrujeme, řádově to odhaduji na 15 až 20procentní nárůst oproti běžné sezóně. Nicméně nejedná se o žádnou lavinu, jak by se mohlo zdát," uvedl Jiří Paták z internetového srovnávače Chytrý Honza.

Právě povinné ručení nyní zažívá po dlouhé době změnu, zatímco dosud mezi sebou pojišťovny urputně bojovaly o klienty a tlačily na ceny pojistného, nyní je podle nich už situace neudržitelná a ceny začínají stoupat. Také ceny havarijního pojištění v příštím roce vzrostou.

Zaplatíte čtyři sta. Ušetříte pět tisíc. Cestu k levnému povinnému ručení otevírá klub - čtěte ZDE

Podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven by mohlo pojistné v průměru zdražit o šest až sedm procent. Čtvrtinový propad, o který povinné ručení a havarijní pojištění zlevnilo od roku 2006, ale se podle jeho názoru nedorovná.

Zástupci internetových srovnávačů tvrdí, že změnou pojišťovny lidé v průměru ušetří několik desítek procent. "Jsou dva tábory klientů. Ti finančně gramotní ceny sledují průběžně a dokáží přechodem k nové pojišťovně ušetřit 10 až 15 procent. Naopak klienti, kteří porovnání cen vidí poprvé, dosáhnou i na těžko uvěřitelných 60 až 70 procent," dodává Jiří Paták.

Podobné příklady potvrzují i další. "Ve hře je průměrná úspora 1750 korun, kterou disponují internetovské srovnávače. Úspora, kterou naši klienti dosahují, se pohybuje trošku výše někde na úrovni 2100 korun," říká Zdeněk Novák, produktový manažer pojištění portálu Sfinance.cz. 

Trh povinného ručení se nyní začíná opět hýbat. Zatímco v posledních měsících ceny povinného ručení kvůli tvrdému konkurenčnímu boji mezi pojišťovnami klesaly, nyní se začíná trend obracet. 

 Hledáte povinné ručení?


Sjednejte si nejlevnější online povinné ručení. Jednoduše a online porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku. Uzavřete povinné ručení i s okamžitou platností.>> Spočítat cenu povinného ručení


 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist