udalosti-univerzal-07-530-190.jpg

Přinášíme přehled událostí roku 2007. Vybrali jsme pro přehlednost vždy tři události z každé rubriky, které se nějakým způsobem zapsaly do právě skončeného roku a nejednou byly středem mediálního zájmu. Jsme si vědomi toho, že takto úzký výběr zdaleka nemůže být kompletní, proto přikládáme také podrobnější přehledy z každé rubriky.


CO SE DĚLO V ČR

Česká republika nakonec v lednu získala dlouho očekávanou vládu. Premiér Mirek Topolánek ji sestavil za pomocí teď už bývalých poslanců ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

ONLINE: Výsledkem 100:97 získala vláda důvěru

topolanek_cunek_192x128.jpgV závěru roku ODS v průzkumech volebních preferencí výrazně ztrácí na vedoucí ČSSD. Podle politologů je jedním z důvodů kauza kolem financí předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Ten nakonec vládní pozice opustil, jeho možný návrat ale zřejmě bude jedním z témat roku 2008. Lidovci by svého předsedu ve vládě chtěli.

KDU-ČSL se shodla: Chceme Čunka ve vládě

V mezinárodní architektonické soutěži na projekt nové Národní knihovny ČR vyhrál Jan Kaplický. A ač by se mohlo zdát, že toto téma je na rozdíl od dvou předchozích apolitické, o knihovně se nakonec hovořilo takřka všude a nejednou zaznělo, že diskuse kolem projektu je zpolitizovaná.

Národní knihovna: geniální návrh či zmanipulovaná soutěž

Americký radar v ČR. Václav Klaus a hledání jeho protikandidáta do prezidentských voleb v roce 2008. Chybí vám ve výběru tato témata? Nebo jiná. Čtěte náš podrobný přehled domácího zpravodajství v roce 2007.
Jak v Česku vypadal rok 2007

 

CO SE DĚLO V EKONOMICE

Hypoteční krize v USA

Zásadní ekonomickou událostí roku 2007 byla krize finančních trhů vyvolaná rizikovými hypotékami ve Spojených státech. Počátky problémů se tam objevily již v druhé polovině března. Několikaměsíční dobu klidu vystřídaly na konci června propady na burzách po celém světě. Americká centrální banka Fed začíná svižně snižovat sazby a zároveň s tím rostou obavy z inflace.

Historický obchod Petra Kellnera

Petr Kellner se dohodl s největší italskou pojišťovnou Generali na novém společném podniku. Nejbohatší Čech se následně stal členem představenstva Generali. Generali pak v listopadu podpořila Kellnera v boji s nejbohatším Rusem Olegem Děripaskou o majetkový podíl v pojišťovně Ingosstrach.

Reforma veřejných financí

Jedním z hlavních cílů nové české vlády bylo schválení daňových změn a s nimi souvisejícího rozpočtu na rok 2008. V druhé polovině srpna vláda protlačila sněmovnou v poměru 101:99 rovnou daň ve výši 15 procent a její pozdější snížení na 12,5 procenta. Podobně těsný výsledek 100:97 nakonec vládě zajistil i rozpočet.

Další ekonomické události v roce 2007 

 

CO SE DĚLO VE SVĚTĚ

Funkční období ruského prezidenta Vladimira Putina sice spěje k závěru, ale éra jeho vlivu zdaleka nekončí. Strana Jednotné Rusko, jejíž kandidátku vedl, vyhrála parlamentní volby a následně oznámila nominaci šéfa energetického gigantu Gazprom Dmitrije Medveděva pro příští prezidentské volby. Medveděv je Putinovým dlouholetým spolupracovníkem a již mu nabídl post premiéra v budoucí vládě. Americký časopis Time vyhlásil Putina Osobností roku 2007.

Putinův recept: Vítězí ten, kdo má kontrolu

putin_volby_192.jpgCelý rok 2007 se intenzivně diskutovalo o otázkách změny klimatu a ochrany životního prostředí. Proběhlo několik konferencí, té největší na indonéském ostrově Bali se v prosinci zúčastnily tisíce delegátů ze 190 zemí. Nobelovu cenu za mír získali za boj proti globálnímu oteplování bývalý americký viceprezident Albert Gore společně s Mezivládním panelem pro změny klimatu (IPCC).

Speciál serveru iHNed.cz o konferenci na Bali

V řadě zemí došlo k významným změnám vlád a klíčových představitelů. Ve Velké Británii nahradil premiéra Tonyho Blaira jeho stranický kolega Gordon Brown, francouzské prezidentské volby vyhrál Nicolas Sarkozy a triumfem Donalda Tuska v polských parlamentních volbách skončila éra bratrů Kaczynských. Novým generálním tajemníkem OSN se stal Jihokorejec Pan Ki-mun.

Donald Tusk: liberál z gdaňského dvorku

Světovému dění dominovala řada dalších témat. Čtěte náš přehled zahraničního zpravodajství v roce 2007.
Takový byl rok 2007 ve světě

 

CO SE DĚLO VE SPORTU

Čeští fotbalisté postupili na fotbalové Mistrovství Evropy do Rakouska a Švýcarska. Do základní skupiny jim los přisoudil Švýcarsko, Portugalsko a Turecko.

Češi to celé začnou proti Švýcarsku

Desetibojař Roman Šebrle vybojoval poslední zlato, které mu dosud chybělo v jeho bohaté sbírce atletických úspěchů - stal se mistrem světa.

Šebrle je poprvé mistrem světa v desetiboji

Řadu diskusí vzbudil záměr Prahy pořádat letní olympijské hry.

Chceme olympiádu, deklarovala Praha

Postup fotbalové Slavie do Ligy mistrů či zlato Barbory Špotákové z atletického šampionátu. Chcete si připomenout tyto i jiné události? Čtěte kompletní přehled.
To nej ve sportu roku 2007