Neuznaný gól Franka Lamparda, kterým by Anglie v nedělním osmifinále s Německem vyrovnala na 2:2, rozvířil velké emoce a poskytl další argument zastáncům zavedení videorozhodčích.

Trenér anglické reprezentace Fabio Capello po zápase řekl, že tento moment hrubě ovlivnil celý zápas. „Kde jsou technologie? Místo toho se tu bavíme, jestli to gól byl nebo ne,“ řekl Capello pro BBC. Trenér sice po zápase uznal chyby vlastního týmu, ale té největší se prý dopustil právě rozhodčí.

Souhlasí s ním i bývalý německý sudí Helmut Krug, podle jehož slov šlo o neomluvitelné selhání. „Míč byl jasně za čárou a asistent na pomezí to měl vidět i bez použití videa,“ řekl pro německou televizi.

Rozhodčího se naopak zastal bývalý anglický reprezentant Alan Shearer. „Nemohl být na brankové čáře v čas, protože míč šel až z okraje velkého vápna,“ řekl pro BBC.

Pelé podporuje brankové rozhodčí

Na čem se však schodnou prakticky všichni je zavedení videorozhodčího, který by pomohl s posouzením těchto sporných brankových situací. „Trenéři i hráči po tom volají. Nemohou se všichni mýlit, ne,“ ptá se Shearer.

„Vždycky jsem byl zastáncem toho, aby se fotbal zachoval v co nejpřirozenější podobě. Ale kdyby byl teď gól uznán, mohlo nám to zachránit turnaj, “ nechal se slyšet Rio Ferdinand z Manchesteru United pro list Sun.

Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že video mělo v blízké budoucnosti dorazit na fotbalové stadiony. „Toto řešení rozhodně není momentálně na stole,“ řekl v sobotu Jerome Valcke, generální sekretář FIFA. Uvidíme tedy, jestli na tom něco změní neuznaný anglický gól. Zavést by se však měli brankoví rozhodčí, a to podle Valckea na mistrovství světa v Brazílii 2014.

Tuto variantu, která byla testována při minulém ročníku Evropské ligy, podporuje i fotbalová legenda Pelé. „Myslím, že by měl rozhodčí za brankou jednodušší posoudit takovou situaci. Viděl by lépe, zda míč přešel brankovou čáru, nebo ne,“ citovala Brazilce ČTK.