Vážený tazateli,
v první řadě záleží, o jaký druh pracovněprávního vztahu půjde. Pokud se bude jednat o dohodu o pracovní činnosti, tak jestli jste si ve smlouvě nesjednali právo na dovolenou (nebo není takové právo stanoveno ve vnitřních předpisech zaměstnavatele), nárok na dovolenou Vám nevznikne.
Kdyby šlo o pracovní poměr, základem pro posouzení jaký nárok na dovolenou Vám vznikl, je počet odpracovaných dnů. Zákoník práce totiž v § 212 odst. 1 stanoví, že zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny, přičemž části směn odpracované v různých dnech se nesčítají (pokud byste odpracoval menší počet dnů, vznikne Vám právo na dovolenou za odpracované dny).
Zjednodušeně řečeno tak z výše uvedeného vyplývá, že pokud Váš zaměstnavatel poskytuje dovolenou o délce 5 týdnů, vznikne i Vám - za předpokladu splnění všech podmínek - nárok na tuto dovolenou o délce 5 týdnů, s tím, že když Váš pracovní týden trvá 2 dny, bude to v souhrnu 10 dnů (5x2 dny) dovolené za celý kalendářní rok.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist