Podle platového průzkumu Platy.cz je průměrný plat v České republice 24 222 Kč. V tomto platu jsou zahrnuty roční odměny a 13. plat, pokud tyto finanční benefity zaměstnanci dostávají. Za poslední dva roky průměrné platy stouply o 5%. Odměny rostly výrazněji jen za poslední rok.
ODMĚNY ROSTLY VÍCE NEŽ PLATY
Růst platů v hospodářství nebyl rovnoměrný. Jsou oblasti, kde vzrostly platy o více než deset procent, ale téměř poloviny oblastí se růst platů v posledních letech netýkal vůbec.
PLATY STOUPLY V OBLASTI LEASINGU, POJIŠŤOVNICTVÍ A PORADENSTVÍ
Porovnali jsme také současné platy s platy před dvěma lety v jednotlivých oblastech. Nejvyšší nárůst jsme zaznamenali v oblasti leasingu, pojišťovnictví, poradenství, bankovnictví, právnických činností a dodávky zemního plynu.
Průměrné platy se za poslední roky téměř vůbec nezměnily v polygrafickém a vydavatelském průmyslu, restauracích, barech a jídelnách, také v oblasti samosprávy, státní sféry, dopravy a kultury.
ODMĚNY ROSTLY I O DESÍTKY PROCENT
Oproti růstu průměrných platů v posledním období vidíme díky údajům z průzkumu platů výraznější růst odměn, které pracující dostávají během roku. Do odměn respondenti v průzkumu Platy.cz uvádějí souhrn finančních odměn a provizí vyplacených během roku. Jejich vyplacení a výše závisí na dobrovolnosti zaměstnavatele podle úspěchu projektu či zisku společnosti. Třináctý plat je předem dohodnut se zaměstnavatelem v pracovní či kolektivní smlouvě.
Odměny top manažerů stouply ke 2. čtvrtletí 2011 za poslední rok o 41 %. Téměř polovině top manažerů byly tyto odměny vyplaceny. Růst odměn sice neplatí pro všechny skupiny pracujících, ale většina pracujících si na odměnách meziročně polepšila. Pokles však zaznamenaly odměny vyplacené v průběhu roku lidem pracujícím na pozicích s nižší kvalifikací.
FIRMY PŘIJÍMAJÍ NOVÉ LIDI, PŘEPLÁCET ZATÍM NENÍ TŘEBA
Když se na setkáních ptáme svých partnerů, zda oproti minulým letem snížili nebo zastavili propouštění, odpovídají ano. Když se ptáme svých klientů, zda zvýšili oproti loňskému roku nábor nových zaměstnanců, také odpovídají ano.
Když se ale podíváme na statistiku nezaměstnanosti oproti období před třemi lety, vidíme výrazný rozdíl.
Nabídka práce skutečně roste. Vidíme to i na portálu Profesia.cz. Za první půlrok 2011 jsme zaznamenali na pracovním portálu nárůst nabídek oproti stejnému období minulého roku až o 36 %.
V automobilovém průmyslu a strojírenství například už díky růstu počtu nabídek práce vidíme po prvním půlroce 2011 návrat pracovních příležitostí téměř na předkrizovou úroveň.
Oproti období před krizí je ještě stále více nezaměstnaných, ze kterých si firmy mohou vybírat nové zaměstnance. Zaměstnavatelé tedy nejsou nuceni zatím výrazně "lákat" nové lidi do své firmy. Plošné zvyšování platů by mohlo být nevýhodou. Zisky firem jsou zatím mírné, obavy z dalšího ekonomického vývoje a možného druhého úderu krize se stupňují.
Zlepšení na trhu ale bezpochyby je. Přichází čas, kdy neodměnit kvalitní zaměstnance může znamenat jejich odchod ke konkurenci.
Odměny mají v takových případech velký význam. Dobře nastavené, dobře zacílené. Mezi skupinami zaměstnanců odměny rostly výrazněji lidem, jejichž individuální výkon je měřitelný. Finanční odměny lidí, jejichž práci je těžké ohodnotit na základě jejich osobního výkonu, jsou ve velkých firmách výrazněji vidět až po přetavení výkonu celé firmy do zisku.
Nejnižší finanční odměny k platu dostávají pomocní zaměstnanci, nejvyšší top manažeři. Průměrná výše odměn pomocných zaměstnanců ke 2. čtvrtletí tohoto roku obnášela 5 670 korun českých. Top manažeři dostávali vyplaceny roční odměny v průměru ve výši více než 152 537 korun.
ODMĚNY POMOCNÝCH PRACOVNÍKŮ JSOU O 13 % NIŽŠÍ
Top manažeři jsou zároveň skupinou, jejíž odměny oproti předchozímu roku stouply nejvíce. Výše celoročních odměn uváděná top manažery ke 2. čtvrtletí 2011 byla v průměru o 44 171 Kč vyšší než ve stejném období před rokem. Jde o nejvyšší nárůst odměn mezi všemi skupinami, který představuje 41 %.
Meziročně stoupla výše finančních odměn alespoň částečně většině zaměstnanců. Dvě skupiny nejníže kvalifikovaných zaměstnanců však nadále zaznamenaly propad odměn. Jde o pomocné zaměstnance a kvalifikované dělníky, zaměstnance ve službách. U těchto dvou skupin odměny klesly o více než 10 procent.
"Odměny rostly zejména těm skupinám zaměstnanců, kteří nesou odpovědnost za celkové ekonomické úspěchy společnosti, tedy zaměstnancům na vedoucích pozicích a specialistům," vysvětluje Miroslav Dravecký, projektový manažer průzkumu Platy.cz.
FIRMY VYPLATILY 13. PLATY O STOVKY KORUN VYŠŠÍ NEŽ V KRIZI
Třinácté platy, které firmy vyplatily na konci roku 2010, jsou vyšší než v roce 2009. Jde však u jednotlivých skupin zaměstnanců o nárůst maximálně několika set korun. Mnohem více se firmy soustředí na individuální variabilní odměny dle dosaženého výkonu než na plošné vyplácení 13. platu.
U NIŽŠÍCH POZIC ZÁVISÍ ODMĚŇOVÁNÍ I NA VELIKOSTI FIRMY
Rozložení odměn v rámci firmy a jejich navázání na individuální výkon nebo ziskovost firmy dobře ilustruje podíl lidí s třináctými platy, kteří pracují na pozicích kvalifikovaných dělníků a zaměstnanců ve službách. Do této skupiny patří zaměstnanci pracující například jako autoklempíř, kadeřník, mechanik, skladník.
Třinácté platy dostávají zaměstnanci zejména ve velkých firmách. Podíl zaměstnanců s 13. platem v malých firmách je jen 5 %, zatímco ve firmách nad 1000 zaměstnanců dostalo třinácté platy na konci roku až 27 % kvalifikovaných dělníků a zaměstnanců ve službách.
Miroslav Dravecký
Business Development Manager Profesia, spol. r. o.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist