Problém s uplatněním absolventů na pracovním trhu se snaží vyřešit společnosti Studenta Media a Vergilio, kteří jsou odborníky na komunikaci se studenty. Odstartovali nový kariérní portál UNIjobs.cz určený výhradně pro studenty a absolventy. Firmám tento portál nabízí vkládání inzerátů a sebe prezentace do konce roku 2012 zdarma.

V zahraničních firmách, je naprostým standardem zaměstnávat vysokoškoláky a pomáhat jim s jejich osobním i pracovním rozvojem. Výhodná spolupráce pro obě dvě strany. Studenti získávají zkušenosti a firmy si levně vychovají schopného zaměstnance. Tato "výchova" se provádí pomocí trainee programů nebo stáží, kdy jsou studenti začleněni přímo do chodu společnosti. Nabídky trainee programů a stáží jsou přehledně vypsány na stránkách UNijobs.cz.

"Studenti a absolventi jsou ideální pracovní silou, pokud víte, jak na to. Jsou mladí a perspektivní, dle mého názoru, je to budoucnost všech firem. Navíc jsou vděční, když mohou pracovat na kvalifikovaných pozicích, a tím se zvyšuje jejich pracovní nasazení a výkonnost," řekl o tématu zaměstnávání studentů ředitel projektu UNIjobs Tomáš Rašner.

Na trh mezi kariérní portály vstoupil UNIjobs.cz v dubnu. Jedinečný je v tom, že se orientuje jen na pomoc studentům a absolventům. Pro zaměstnavatele jsou tito lidé zajímaví i díky tomu, že jejich požadavky výrazně poklesly. Absolventi VŠ začínají vyhledávat a akceptovat pracovní místa, která dříve byla doménou středoškoláků. Podle květnové zprávy Čro 1 absolventi vysokých škol nyní požadují nižší mzdu než před rokem. 36 procent se spokojí se mzdou kolem 20 tisíc korun měsíčně, což je o 6000 méně, než je průměrná mzda.

Portál je rozdělen do dvou základních sekcí, které jsou pro potencionální zaměstnavatele důležité.

Dvojí způsob vyhledávání

Na UNIjobs.cz si můžete sami vyhledávat mezi pracovními nabídkami významných firem z celé České republiky. Všechny společnosti, které mají zájem o kvalitní a perspektivní zaměstnance, mohou na portál UNIjobs.cz zveřejnit své nabídky spolupráce zcela zdarma. Vyhledávání i vkládání pracovních pozic je na základě zvolených kritérií (místo, obor, profese apod.).

Druhou možností je, že student nebo absolvent vyplní svůj životopis a o víc se nemusí starat. Inzerující společnosti mají možnost zdarma vyhledávat ve vyplněných životopisech vhodného kandidáta na jejich volné pracovní pozice. Potencionální zaměstnance vybírají firmy například na základě pracovních zkušeností nebo vystudovaného oboru.

"UNIjobs.cz je stále ve vývoji. Momentálně pracujeme na technických vymoženostech a plnění databáze pracovních pozic, abychom plně uspokojili všechny, kterým je portál určen," dodal na závěr Tomáš Rašner.

Unijobs

Ondřej Kalvach, Unijobs.cz