Vážený tazateli,

Z Vašeho dotazu není jasné o jaký převod se u Vašeho zaměstnavatele jedná. Zda jde o převod podniku, nebo jeho části, převod činností nebo úkolů (nebo jejich části) zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli.

Budeme tedy předpokládat, že se jedná o převod části podniku dle obchodního zákoníku. Zde dle ustanovení § 480 platí, že práva a povinnosti vyplývající z pracovněprávních vztahů k zaměstnancům podniku přecházejí z prodávajícího na kupujícího.

Ustanovení § 338 zákoníku práce stanoví, že dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele. Práva a povinnosti z kolektivní smlouvy přecházejí na přejímajícího zaměstnavatele na dobu účinnosti kolektivní smlouvy, nejdéle však do konce následujícího kalendářního roku. To znamená, že jsou-li splněny podmínky tak, aby se jednalo o převod anebo přechod práv a povinností dochází k němu automaticky (ex lege) a ani smluvní ujednání mezi stranami toto změnit nemůže.

Co se týče práv zaměstnanců, zde dle § 339 zákoníku práce platí, že je dosavadní a přejímající zaměstnavatel povinen předem informovat zaměstnance, kteří budou převodem přímo dotčeni, o

a) stanovené nebo navrhované datum převodu,

b) důvodu převodu,

c) právní, ekonomické a sociální důsledky převodu pro zaměstnance,

d) připravovaném opatření ve vztahu k zaměstnancům

a to nejpozději 30 dnů přede dnem nabytí účinnosti přechodu práv a povinností k jinému zaměstnavateli.

Novela zákoníku práce účinná od 1.1.2012 dává v § 51a zákoníku práce zaměstnancům možnost ukončit pracovní poměr přechodem práv a povinností a to tak, že pracovní poměr jim skončí ke dni nabytí účinnosti tohoto přechodu práv a povinností. Tomuto zaměstnanci ale poté nenáleží právo na odstupné. Ovšem zákoník práce nedává zaměstnanci, který nechce nadále pracovat pro nového zaměstnavatel možnost zůstat u původního zaměstnavatele. Výpověď ze strany zaměstnavatele je přípustná jen rušil-li by svůj podnik nebo část (§ 52 písmeno a) a nikoliv z důvodu, že převádí svůj podnik/jeho část anebo dochází-li k převodu/přechodu činnosti nebo úkolů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist