Vážený tazateli,

z dotazu není jasné, proč jste po „přechodu práv a povinností“ z původního zaměstnavatele na nového zaměstnavatele podepisoval novou smlouvu (Ustanovení § 338 zákoníku práce stanoví, že dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele. Práva a povinnosti z kolektivní smlouvy přecházejí na přejímajícího zaměstnavatele na dobu účinnosti kolektivní smlouvy, nejdéle však do konce následujícího kalendářního roku. To znamená, že jsou-li splněny podmínky tak, aby se jednalo o převod anebo přechod práv a povinností dochází k němu automaticky (ex lege) a ani smluvní ujednání mezi stranami toto změnit nemůže.).  

Bylo-li tomu tak, je tato smlouva, jako dvoustranný právní úkon závazná pro obě strany. K podepsání další smlouvy Vás nikdo nutit nemůže. Obzvlášť jedná-li se o „antidatovanou“ smlouvu. Tudíž smlouva, kterou je uzavřel je platná a její dodržování je jak pro Vás, tak i pro Vašeho zaměstnavatele povinností.

Následky nepodepsání nové smlouvy nelze odhadnout, každopádně i krajné řešení tj. ukončení pracovního poměru je právními předpisy (§ 48 až § 73a zákoníku práce) upraveno a tento postup je nutné dodržet.   

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist