Vážený tazateli,
pro úplné a přesné zodpovězení Vašeho dotazu bychom museli znát přesné okolnosti a případu. Z tohoto důvodu Vám můžeme jedině doporučit obrátit se na advokáta, který Vám s vymožením Vašich nároků pomůže.
Obecně ohledně pracovního úrazu platí, že zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz, je zaměstnavatel v rozsahu, ve kterém za škodu odpovídá, povinen poskytnout náhradu za ztrátu na výdělku, bolest a ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením, věcnou škodu. Způsob a výši náhrady škody je zaměstnavatel povinen projednat bez zbytečného odkladu s odborovou organizací (působí-li u zaměstnavatele) a se zaměstnancem.
Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a plnou výší náhrady mzdy a plnou výší nemocenského. Náhrada za ztrátu na výdělku přísluší zaměstnanci i při jeho další pracovní neschopnosti z důvodu téhož pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.
Právní poradna: Odstupné při výpovědi ze zdravotních důvodů - čtěte ZDE
Právní poradna: Zapření pracovního úrazu zaměstnavatelem - čtěte ZDE
Dále lze odkázat na rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR u ze dne 4.3.2004 pod sp. zn.: 21 Cdo 732/2003 „Přestal-li zaměstnanec konat práci, kterou vykonával po pracovním úrazu (nebo po zjištění nemoci z povolání), protože pracovní poměr ukončil dohodou a soukromě podnikal, popřípadě pro nedostatek vhodných pracovních příležitostí nepracuje vůbec, je třeba „výdělek zaměstnance po pracovním úrazu“ (nebo po zjištění nemoci z povolání) stanovit podle průměrného výdělku vypočteného ke dni, v němž zaměstnanec přestal vykonávat práci rozhodnou pro určení jeho výdělku po pracovním úrazu (nebo po zjištění nemoci z povolání).“.
Co se týče náhrady za a bolest a ztížení společenského uplatnění, ta se poskytuje zaměstnanci jednorázově. Určování výše náhrady v jednotlivých případech je upraveno vyhláškou Ministerstva zdravotnictví (č. 440/2001 Sb. o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění) a takto vypočtenou částku může soud ve výjimečných případech ještě zvýšit.
Nakonec je nutné upozornit na promlčecí lhůtu, která do 31.12.2012 byla upravena (odkazem v §329 zákoníku práce) v § 106 občanského zákoníku, dle kterého se právo na náhradu škody promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist