Šedesát tisíc Slováků využilo v uplynulých pěti měsících nabídku vlády, která 1,5 milionu klientům soukromých důchodových správcovských společností (DSS) umožnila ze systému vystoupit.
Vyplývá to z předběžných údajů Sociální pojišťovny, která spravuje státní penzijní systém. Otevření druhého penzijního pilíře bylo součástí změn v důchodové reformě, kterou prosadil kabinet premiéra Roberta Fica po loňském nástupu do úřadu.
Reality test penzijních poradců: Poradkyně tvrdila, že nelze být ve 2. i 3. pilíři - čtěte ZDE
Reality test penzijních poradců: Hra na otázky a odpovědi, poradkyně však uměla - čtěte ZDE
Penzijního spoření se vzdalo více obyvatel Slovenska, než se čekalo. Vláda odhadovala, že do konce ledna tak udělá 60 tisíc lidí. Jejich peníze naspořené na penzijních účtech získá Sociální pojišťovna. Státem kontrolovaná instituce by si tak měla přilepšit o zhruba čtvrt miliardy eur (6,4 miliardy korun).
Tato operace zlepší letošní bilanci veřejných financí, které by se mohly dostat pod tlak kvůli zhoršení odhadů vývoje domácí ekonomiky.
Část povinných odvodů si mohou Slováci odkládat na soukromém účtu v některé ze šesti DSS od roku 2005. Od loňského podzimu na jejich konto směřují z důchodových odvodů už jen čtyři procentní body místo původních devíti.
Ficova vláda tuto změnu prosadila jako jedno z opatření na stlačení schodku veřejných financí v letošním roce pod tři procenta výkonu ekonomiky. Zároveň dala Slovákům na výběr, zda v druhém pilíři penzijní reformy zůstanou. Ti, kteří se rozhodli pro odchod, budou zapojeni pouze do státního důchodového systému.
Peníze převáděné na penzijní účty Slováků v současnosti zhoršují bilanci státního důchodového systému, který musí vláda dotovat z půjček. Privatizační příjmy, které sloužily na vykrytí vzniklého deficitu v prvních letech po spuštění důchodové reformy, už došly.
Druhý penzijní pilíř uleví státním financím až v budoucnu; první penze začne vyplácet nejdříve za dva roky. Klienti DSS budou pobírat část důchodu od státu, druhou část dostanou z naspořených peněz.
Už první Ficova vláda, která byla v úřadu v letech 2006 až 2010, hned dvakrát umožnila Slovákům vystoupit z druhého penzijního pilíře. Tehdy tak udělalo zhruba 170.000 lidí. Také představitelé nynějšího jednobarevného kabinetu sociálních demokratů se netají kritikou vůči spoření na důchod z povinných odvodů.
Ministr práce Ján Richter nedávno tvrdil, že druhý pilíř se nevyplatí téměř milionu Slováků. Jsou to prý zejména lidé s platem nižším, než je průměrná mzda v zemi, a starší obyvatelé. Hlavně tato skupina klientů DSS se v uplynulých měsících rozhodla ze spoření na důchod vystoupit.
Podle opozičních stran, které stály o zrodu penzijní reformy, se vláda změnami v důchodovém spoření snaží pouze získat peníze na ozdravení státních financí bez toho, aby musela přistoupit k dalším nepopulárním úsporným opatřením.
Podobný systém druhého penzijního pilíře, který funguje na pětimilionovém Slovensku, se rozbíhá také v Česku. Lidé mají možnost přesměrovat tři procentní body ze sociálních odvodů do svého spoření u fondů. Přidat k tomu budou muset ze svého ještě částku ve výši dvou procentních bodů; na Slovensku je tento příspěvek dobrovolný. Češi do 35 let se mohou do reformy zapojit kdykoliv. Starší občané se musí rozhodnout do konce června.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist