Zázraky se dějí. To platí i v hokejové extralize, která je po pátku čtyři kola před play-off a o překvapení v ní není nouze. Poslední Chomutov, který už může jen doufat, že unikne z baráže, porazil vedoucí Plzeň, jejíž starosti jsou úplně jinde.

Ovšem ve sledovaném pražském derby se Sparta zázraku nedočkala a prohrála se svým tradičním rivalem Slavií i počtvrté v sezoně - tentokrát v nastaveném čase.

Slavia vyhrála nad Spartou i počtvrté

Hokejisté Slavie porazili v pražském derby Spartu na jejím stadionu 3:2 v prodloužení a pro Slavii to je čtvrtá výhra v sezoně nad svým tradičním sokem a v tabulce se posunula na druhou příčku. Před téměř jedenácti tisíci diváků rozhodl zápas dvanáct vteřin před koncem nastavení Lukáš Krenželok.

Ondřej Weissmann, asistent trenéra Růžičky ve Slavii pochválil úroveň utkání. "Odehráli jsme vcelku dobře první třetinu. Šli jsme do vedení a tam jsme ještě zvládali kontrovat, od druhé třetiny byla ale Sparta lepší a nakonec i zaslouženě vyrovnala. My jsme však byli v prodloužení šťastnější."

Podívejte se, jak se v hokejové extralize simuluje a zahrejte si při tom na soudce - čtěte ZDE

HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 37. I. Rachůnek (Přibyl), 52. I. Rachůnek (Hovorka) - 11. Kuboš (Kadlec), 33. Micka (Kučný, Tomica), 65. Krenželok (Kempný, Žejdl). Rozhodčí: Hribik, A. Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 10.703.

Sparta: Pinc - Milam, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Pilař - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Hovorka, Broš, Simon - Jánský, Přibyl, I. Rachůnek - D. Kočí, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Kempný, Kolařík, Kuboš, Holub, Koma - Micka, P. Jelínek, Tomica - Hertl, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, Alinč, Krenželok - Skokan, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Nový trenér... dobře mete

Hráči Chomutova porazili Plzeň poprvé v tomto ročníku. Piráti se podle všeho zvedají, vyhráli čtvrtý z pěti zápasů pod vedením nového trenéra Jiřího Čelanského zejména díky třem gólům vstřeleným v přesilových hrách.

Zdeněk Skořepa, asistent chomutovského trenéra, pochválil týmový výkon. "Od druhé třetiny jsme hráli bojovně, agresivně a vrátilo se nám to zpátky v podobě gólů. V závěru jsme ubránili plzeňské přesilovky. Na výhře má velkou zásluhu i výborný brankář Hanuljak, který nás podržel."

Piráti Chomutov - HC Škoda Plzeň 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. D. Hruška (Divíšek, Kubinčák), 26. Palin (Kraft, Hřebejk), 49. Šagát (Hřebejk, Macháček), 51. Divíšek (Kubinčák, D. Hruška) - 15. Balej (Jan Kovář, J. Jeřábek), 37. Balej (Slovák, Jiří Hanzlík), 53. Slovák (Vampola, Martin Straka). Rozhodčí: Fraňo, R. Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:12, navíc Dvořák (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 4587.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Bartejs, Palin, Rutta, Macháček, Stehlík, Mrázek - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Šagát, Kraft, Hřebejk - Důras, Sikora, Zálešák - Hromas, Račuk, T. Káňa. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo - Vampola, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Balej, Kašpařík, Johnson - Dvořák, Lev, Hollweg. Trenéři: M. Razým a Michal Straka.

Kladno je zase blíž

Kladno se po odchodu hvězd do NHL drží zuby nehty v pozicích pro play-off a výhra nad Zlínem jim účast v předkole už téměř zajistila. Na sedmém místě mají před jedenáctými Pardubicemi, kterým ještě zbývá do konce základní části pět zápasů, už jedenáctibodový náskok.

Kladenský kouč Zdeněk Vojta uznal, že to byl vyrovnaný zápas. "Naštěstí jsme šli do vedení. I když jsme nevyužili nejvyloženější šance, jako dvě minuty přesilovku pět na tři a trestné střílení, tak jsme ve druhé třetině dokázali dát šťastné góly a v závěru jsme to ubránili."

Rytíři Kladno - PSG Zlín 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. M. Hořava (Patera, Jass), 18. Jass (M. Hořava, Patera), 33. Eberle (Lukáč), 37. Valský, 60. Eberle - 14. Honejsek (Čajánek, O. Veselý), 57. Ondráček (Okál, Holík). Rozhodčí: Turčan, Hodek - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 12:14, navíc Čech do konce utkání, Hamrlík (oba Zlín) 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2653.

Kladno: Chábera - L. Procházka, D. Růžička, P. Hořava, Piskáček, Kameš, Doudera, Macholda, Kužel - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Melka, Dragoun, Dalecký - Valský, Kuchler, Kuchejda. Trenéři: Vojta, Kopecký a Tatíček.

Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Řezníček, Kotvan - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Okál, Čech, Holík - Fořt, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Konečně tři body

Kometa Brno získala po více než měsíci tři body. Naposledy se to Moravanům podařilo 13. ledna proti Chomutovu. O dnešní výhře Kometa rozhodla už v první třetině, ve které si vypracovala tříbrankový náskok. Gólman Jiří Trvaj udržel potřetí v sezoně čisté konto.

Kouč vítězného celku Zdeněk Venera uznal, že rozhodla první třetina. "Po dlouhé době se nám podařilo dostat do výraznějšího vedení a na mužstvu potom bylo vidět velké sebevědomí. Bylo to samozřejmě dáno také tím, že jsme bezpečně kontrolovali výsledek. Takový zápas jsme potřebovali."

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Němec z trest. střílení, 16. Žižka (Koreis, Kováčik), 18. Lušňák (Valach), 48. Jakub Svoboda (Kováčik, L. Čermák). Rozhodčí: Hradil, Minář - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:10. Využití: 2:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Trvaj - Žižka, Dujsík, Bičánek, Švrček, Malec, Kováčik, M. Hruška, Valach - H. Zohorna, L. Čermák, J. Hruška - Jakub Svoboda, Koreis, Němec - Erat, Holec, Dlouhý - Haluza, Lušňák, Burian. Trenéři: Venera, Oslizlo a Zubíček.

Karlovy Vary: Závorka - Gründling, Grman, Jan Látal, Gulaši, D. Nosek, J. Drtina, Prošek, Parýzek - Zaťovič, Pech, Kumstát - Skladaný, Koblasa, Pohl - Doležal, Skuhravý, Bicek - Vachovec, Košťál, Zucker. Trenéři: Žemlička a Kverka.

Tři rychlé góly rozhodly

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve svém stadionu pošesté za sebou a dvěma góly se na tom podíleli Aleš Kotalík a Martin Podlešák. Ovšem neměli to snadné protože Třinec vedl ve 25. minutě už 3:1, ale tři branky během čtyř minut v závěru třetiny daly utkání jiný směr.

Trenér vítězů Peter Draisaitl to viděl jasně: "Dnes večer jsme viděli hodně dobrého hokeje. My jsme zpočátku mysleli příliš ofenzivně a zapomínali na cestu domů. Vyrobili jsme pár nesmyslů a Třinec nás logicky potrestal. Naštěstí se nám podařilo otočit skóre. Těší nás, že mužstvo vypadá stabilně po mentální stránce a výborně hrají mladíci ve čtvrté řadě."

HC Mountfield České Budějovice - HC Oceláři Třinec 5:3 (1:2, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Langhammer (Vráblík, Knotek), 37. Kotalík (Dej), 38. Podlešák, 40. Podlešák (Suja, Harant), 52. Kotalík (Knotek) - 3. M. Růžička (Peterek, Hrabal), 17. M. Růžička (Roth), 25. Rákos (Hrabal). Rozhodčí: Romasko (Rus.), Šindler - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 4:3, navíc Zíb (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4120.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank - Suja, Mertl, Podlešák - Dej, Kotalík, Šimánek - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Rousek, Červený, Luňák. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Třinec: Hamerlík - Roth, Ovčačík, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček - M. Růžička, Peterek, Varaďa - D. Květoň, Rákos, Orsava - Klimenta, Polanský, Adamský. Trenéři: Turek a Janků.

Dudův hattrick zařídil první výhru

Liberce porazili v této sezoně Litvínov poprvé. O osudu zápasu rozhodly přesilovky, kdy domácí dokázali využít hned tři početní výhody. Hattrickem a asistencí se na libereckém vítězství podílel Radek Duda, čtyři body si připsal také kapitán Petr Nedvěd. Hostující Viktor Hübl poté díky své brance vstoupil do Klubu hokejových střelců.

Milan Černý, asistent kouče libereckého celku, přiznal, že jeho tým měl v úvodu problémy. "Litvínov si vypracoval hodně šancí, ale Marek Schwarz nás podržel. Důležité bylo, že jsme rychle odpověděli na vedoucí litvínovský gól. Poté se naše hra srovnala a byli jsme produktivní v přesilovkách. Závěr zápasu jsme si ještě trochu zkomplikovali, ale nakonec zaslouženě vyhráli. "

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 11. P. Nedvěd (Duda), 34. Duda (P. Nedvěd, Kudrna), 36. Bulík (P. Nedvěd, T. Pospíšil), 48. Duda (Bulík, P. Nedvěd), 59. Duda (P. Nedvěd) - 10. Majdan (Lukeš), 49. V. Hübl, 58. Majdan (Lukeš, Kubát). Rozhodčí: Pešina, Homola - Ondráček, Lhotský. Vyloučení: 11:13, Lukeš (Litvínov) 10 min. Využití: 4:2. Diváci: 4149.

Liberec: Schwarz - Čakajík, Derner, Jánošík, Čutta, Výtisk, Moravec, Šimek - Duda, P. Nedvěd, Víšek - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Kudrna, Filippi, Dušek - Bárta, Bulíř, Vantuch - Jonák. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Kanadské bodování

1. M. Růžička (Třinec) 47 zápasů/76 bodů (37 branek + 39 asistencí), 2. Jágr (Kladno) 34/57 (24+33), 3. Hübl (Litvínov) 48/56 (20+36), 4. Gulaš (Plzeň) 44/55 (27+28), 5. Pech (Karlovy Vary) 47/54 (21+33), 6. Straka 46/54 (15+39), 7. Vlasák (oba Plzeň) 44/52 (17+35), 8. Lukeš (Litvínov) 46/51 (25+26), 9. Nedvěd (Liberec) 43/49 (19+30), 10. Jan Kovář (Plzeň) 48/47 (16+31).