Do takzvaného druhého pilíře penzijního systému vstoupilo v prvních dvou měsících letošního roku 13 504 lidí.
Informovala o tom Asociace penzijních fondů s tím, že čísla jsou ode všech penzijních společností, které druhý pilíř nabízí.
Penzijní společnosti očekávají, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí.
"Pokud se nám podaří tuto dynamiku růstu udržet, nemám ani v nejmenším strach, že by v červnu neměl druhý pilíř více než půl milionu klientů. Zájem lidí roste a ptají se na detaily druhého pilíře stále častěji," komentoval výsledky prezident asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.
Průměrný věk klientů je 36 let a v 52 procentech případů uzavírají smlouvy muži, doplnil generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny Tomáš Matoušek. "Lidé uzavírají smlouvy nejčastěji s tím, že chtějí nezávislost na státních důchodech, a silným argumentem je pro ně také možnost dědictví. Očekávám, že se do reformy letos zapojí přes milion lidí," podotkl.
Všichni provizní prodejci navíc prý ještě nedostali povolení od České národní banky, která musí každého prověřit a schválit. Právě provizní prodejci hrají klíčovou roli a například v prodeji třetího pilíře uzavírali až dvě třetiny smluv na trhu.
"Neustále sílí diskuze o udržitelnosti státních důchodů, lidé si začínají uvědomovat, že stát se o ně nebude starat v takové míře jako dosud. Proto čekám, že nás nakonec všechny zájem o druhý pilíř ještě překvapí," poznamenal viceprezident asociace a generální ředitel Penzijní společnosti České spořitelny Aleš Poklop.
Ministerstvo práce a sociálních věcí koncem února upravilo důchodovou kalkulačku na svém webu. Ta nově ukazuje, jak mají státní důchody klesat. "Ministerstvo poprvé oficiálně přiznalo, co nás čeká, a na rovinu v kalkulačce ukazuje, že důchody od státu nebudou už nikdy tak vysoké jako dnes," upozornil Svoboda. To, že státu loni chybělo na důchody 50 miliard, je podle něj jasný signál, že současný důchodový systém má skutečné problémy.
Podle údajů AWD penzijního barometru, který vychází z průzkumu mezi tisícovkou respondentů, je zájem o druhý pilíř počátkem roku pod pěti procenty.
Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů. Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.
Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů Čechů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist