"Pokud by došlo k rozumné transformaci stavebního spoření, mohlo by se stát sympatickou variantou spoření na důchod", říká hlavní ekonom ČSOB a Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Na anketu IHNED.CZ odpovídal při příležitosti konání brněnského veletrhu Peníze.
Jaké jsou podle vás alternativy důchodového spoření?
Určitě jakkoliv pravidelně spořit. Hlavně pravidelně. Nepředpokládám-li, že máte k dispozici sumu, kterou můžete jednorázově investovat třeba do nákupu nemovitosti, tak pravidelně po malých částkách spořit.
A do čeho investovat/spořit?
Pokud vypustím existenci druhého či třetího pilíře, tak by bylo rozumné část peněz držet v dluhopisových fondech, část v akciových.
Na českém trhu je řada produktů, které byly kdysi výhodné, ale nyní již tolik ne, nicméně třeba stavební spoření, pokud by se transformovalo v něco pružnějšího, použitelnějšího i pro důchodové spoření, tak to může být sympatickou variantou.
Stavební spoření má navíc výhodu, má kratší investiční horizont (často některými ekonomy kritizovaný), který účastníkům umožňuje v případě politických nejistot z něj vystoupit.
To je hlavní důvod, proč ty dlouhé spořicí programy třeba na 20 let jsou pro mnohé klienty neatraktivní. Kdyby tu nebylo nic, tak je však zásadní disciplína, aby lidé opravdu odkládali pravidelně. Když už nic, tak je to jistý krok směrem ke snížení závislosti na průběžném penzijním systému, který čekají značné problémy.
Pokud nedojde k nějaké větší reformě, tak bude jen "krýt" lidi v pokročilém věku před rizikem pádu do extrémní chudoby.
Když se podíváme na stávající důchodovou reformu... Je dostatečně "odolná" proti ekonomickým výkyvům? Pokud například odezní ekonomická krize/recese, bude nastavení 3 % + 2 % stále "akorát"?
Vzhledem k dlouhému horizontu investování bych se nebál tržních rizik. Spíše bych řekl, že nyní je z marketingového hlediska špatná doba na to takovouhle reformu startovat. Máme za sebou roky, kdy trhy byly extrémně nestabilní, zažili jsme značné propady.
Jsme také v regionu, kde si bohužel řada vlád "zkoušela" vylepšit státní rozpočet přímými i nepřímými kroky tím, že "sahaly" na soukromé úspory. A to je samozřejmě precedens, který nebudí důvěru v takovýhle dlouhodobý spořicí program jako takový.
Jaké alternativy má česká levice/opozice, která tvrdí, že penzijní reformu zruší/zásadně změní?
Je třeba si přiznat, že pro většinu lidí tak jako tak ten náhradový poměr poklesne. I kdybychom se stavěli na hlavu. Nyní je alespoň ještě nějaká šance prostřednictvím zvýšení míry soukromých úspor (nejlépe v systému garantovaném státem) tento negativní vývoj alespoň z části eliminovat.
Něco to bude sice stát, ale prostředky na to se dají najít. Co se ale může fakticky vyvinout za jinou alternativu, to opravdu nevím. Nějaký systém musí zákonitě počítat s tím, že průběžný systém bude postupně "osekáván" (bude z něj tedy opravdu jen berličkou pro ty nejrizikovější případy) a bude "sázeno" na to, že většina populace bude zodpovědná a zajistí se na stáří "po svém" (v rámci rodiny, svých úspor..) To je asi jediná cesta, kterou to může jít.
Co když se budeme dožívat 100 let?
S tím bych nepočítal... To, že se budeme dožívat 100 let, je podle mě zhruba stejně pravděpodobné jako to, že nás tu brzo obsadí mimozemšťané...(smích)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist