Důchodové připojištění (III. pilíř) je v současné době nedostatečný, příliš volný, říká Tomáš Machanec, ředitel odboru sociálního pojištění na Ministerstvu práce a sociálních věcí.
"Můžete spořit, kolik chcete, můžete přestat, kdy chcete, není ani provázán s výší příjmů. A jeho úplně nejhorším prvkem je, že můžete kdykoliv své prostředky vybrat", argumentuje.
O důchodové reformě a tom, jaké alternativy k ní vlastně mohou existovat, jsme hovořili na brněnském veletrhu osobních financí a investičních příležitostí Peníze.
Vydrží penzijní reforma ve stávající podobě?
Myslím, že penzijní reforma bude určitě procházet jistým vývojem, korekcemi. Ale základní zásada, tedy posilování systému soukromých úspor, to se nezmění.
Jaké alternativy má česká levice/opozice, která tvrdí, že penzijní reformu zruší/zásadně změní?
Domnívám se, že se nejedná o zas tak negativní vymezení se. Budu-li konkrétní, tak například ČSSD je velkým podporovatelem třetího pilíře. Ve svých záměrech chce podporovat jeho účelovost atd.. Jestli opravdu naplní své hrozby o zrušení druhého pilíře, to si netroufám odhadovat.
Věřím tomu, že i levice bude potřebovat nějak posilovat soukromé úspory. Možná upraví "architekturu" důchodové reformy, ale hlavní princip, ten důraz na větší potřebu soukromého spoření na stáří, ten myslím nezmění.
Jak velkou hrozbou je demografický vývoj v ČR, tedy stárnutí populace v kontrastu s rostoucím podílem starších občanů? Co když se budeme dožívat 100 let? Bude na to stačit třetí pilíř?
V současné podobě je třetí pilíř nedostatečný, protože je příliš volný. Můžete spořit, kolik chcete, můžete přestat, kdy chcete, není ani provázán s výší příjmů. A jeho úplně nejhorším prvkem je, že můžete kdykoliv své prostředky vybrat. Zaměstnavatel vám třeba bude 20 let platit příspěvek a vy jej v 50 letech utratíte... Třetí pilíř potřebuje trochu pozměnit, aby lépe sloužil svému účelu.
Budeme stárnout, bude přibývat starších lidí. Nastanou bolestná rozhodnutí ohledně mezigeneračních transferů a jejich nastavení, aby to nevyvolalo velké mezigenerační konflikty. Na druhé straně se ale domnívám, že lidská společnost je značně pružná a časem najde cestu se s tímto problémem vypořádat tak, aby to nekončilo nějakými "černými scénáři".
Jaká je podle vás nejvhodnější alternativa spoření/investování na důchod?
Osobně se snažím své spoření rozdělit do více směrů. Před 15 lety jsem postavil na hypotéku dům, abych v budoucnu nebyl zatížen nájemním bydlením. Spořím ve třetím pilíři, přihlásil jsem se do druhého pilíře, no a nakonec mám šest dětí, takže se opravdu snažím (smích)...
Teď vážněji, je určitě dobré správně vychovat své děti, podle možností si průběžně odkládat, nákup nemovitosti sice není pro každého, ale kdo má alespoň průměrné příjmy, měl by zauvažovat, kde bude žít na stáří. Nebo se aspoň před odchodem do důchodu přestěhovat do méně nákladného bydlení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist