Penzijní připojištění mělo na konci loňského roku 5,13 milionu lidí, což je o 569 000 více než předloni.

Počet nově uzavřených smluv o penzijním připojištění meziročně vzrostl o 671 000 na 1,13 milionu. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

Nárůst počtu nově uzavřených smluv souvisí s penzijní reformou, která vešla v platnost v lednu 2013. 

"Výrazný nárůst počtu nových smluv o penzijním připojištění byl vyvolán především zvýšeným zájmem o penzijní připojištění v závěru roku vzhledem k tomu, že nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat jen do 30. listopadu 2012," uvedlo MF.

Penzijní připojištění se státním příspěvkem bylo od roku 2013 nahrazeno doplňkovým penzijním spořením. S vyšším počtem smluv penzijního připojištění rostl také objem státních příspěvků pro účastníky připojištění. Ten stoupl na 5,91 miliardy korun, což bylo meziročně o 311 milionů korun více.

 



Srovnání penzijního připojištění


Jednoduše a online porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete penzijní připojištění s tím nejvýhodnějším.  



>> Spočítat penzijní připojištění


 

Rostl rovněž celkový objem účastnických příspěvků bez příspěvků zaměstnavatelů, který meziročně stoupl o dvě miliardy na 25,5 miliardy Kč. Na konci roku 2012 činila průměrná ukládaná částka 464,95 Kč, na konci předminulého roku byla 441,65 Kč. Podle odborníků je toto zvýšení důsledkem změn ve vyplácení státního příspěvku.

Zatímco dříve jej získal každý, kdo odkládal měsíčně alespoň stokorunu, od ledna 2013 je připisován jen těm, kteří měsíčně spoří minimálně 300 Kč. Počet penzijních připojištění, u kterých ministerstvo eviduje příspěvky zaměstnavatele, vzrostl proti konci roku 2011 o 3,6 procenta na 1,32 milionu.

Na příspěvek placený zaměstnavatelem se státní příspěvek neposkytuje. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich na trhu zbylo devět.

Všechny se zúčastní důchodové reformy, některé však jen přeměny současného penzijního připojištění. Dobrovolné penzijní spoření je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie a v neexistenci výsluhové penze.

Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist