Potřebujete vybrat vyšší obnos z bankomatu (třeba 4 tisíce Kč), a nechcete pak rovnou běžet do nejbližší trafiky s dvoutisícovkou, aby vám tam rozměnili? V Česku se začíná rozvíjet bankomatová služba, která váš "problém" řeší.

Česká spořitelna jako další z českých bank rozšíří možnost volby hodnoty bankovek při výběru z jejích bankomatů na všechny přístroje. Doposud tuto službu testovala na vybraných 120 bankomatech.

„Vzhledem k velkému zájmu klientů jsme se rozhodli tuto službu rozšířit", říká ředitel kartového centra ČS Miloslav Křečan. 

 

Každý z nás se někdy setkal se situací, kdy po výběru hotovosti z bankomatu zamířil rovnou do nejbližšího obchodu a pokusil se získanou bankovku vyšší nominální hodnoty rozměnit na ty menší a použitelnější.

Myšlenku vyřešit tento problém přinesla svým vstupem na trh koncem roku 2011 Air bank. Konkurenční banky na sebe nenechaly dlouho čekat. 

Nyní si tedy můžete vybírat přesný počet bankovek nejen u Air bank, ale také u již výše zmíněné České spořitelny, UniCredit Bank či Raiffeisenbank.

Okruh bank, jež nabízejí tuto službu, se navíc patrně ještě rozšíří, jak na dotaz HNPeníze uvedl mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek. "Možnost volby nominální hodnoty bankovek při výběru z bankomatu považujeme za zajímavou funkcionalitu, jejíž zavedení zvažujeme."

Fio banka tuto službu podle mluvčí Venduly Žaloudíkové aktuálně nenabízí ani neplánuje. Obdobně se vyjádřila i ČSOB, podle které výběr typů bankovek prodlužuje dobu transakce u bankomatu, čímž snižuje komfort klienta. 

ČSOB však jako jedna z mála bank umožňuje klientům vybírat i bankovky nejnižší nominální hodnoty 100 Kč. 

UCB: Nejoblíbenější je prý "Komenský"

Oblíbenost tohoto způsobu výběru hotovosti pak UniCredit Bank doložila například vlastními statistikami, podle kterých je nejčastěji vybíranou bankovkou "dvoustovka". Banka proto musela oproti původnímu navýšit počty dvoustovek ve svých zařízeních.

UCB prý za loňský rok zaznamenala zvýšení objemu průměrně vybírané částky ze 4300 Kč na 5000 Kč. Na svědomí to údajně mělo jak zvýšení počtu bankomatů banky (loni zhruba o 20 %), tak ale především právě možnost volit typy vybíraných bankovek. 

Česká spořitelna v rámci těchto změn zařadila do repertoáru svých bankomatů i bankovky v hodnotě 500 Kč, nicméně největší zájem mají klienti hlavně o dvoustovky. 

Tuto službu nejdéle poskytující Air bank oproti UCB registruje zhruba vyrovnanou oblíbenost bankovek, jak doplnil mluvčí banky Vladimír Komjati: "Poslední dobou nám dokonce mírně roste četnost výběrů těch nejvyšších bankovek (2000 Kč), neboť klienti naše bankomaty často využívají k vybírání půjček, které jsme jim poskytli."

Naopak nejoblíbenější vkládanou bankovkou je pak dle Komjatiho tisícikoruna.