Jaké jsou největší překážky k tomu, aby se v Česku zapojilo maximální množství lidí do plateb kartami?

IHNED.CZ získal exkluzivně analýzu českého platebního prostředí asociace Visa Europe, která veškeré negativní postoje a domněnky vůči kartám v ČR zmapovala.

Poznáte se v některých vzorcích popsaného chování, stereotypů či strachů? Co nejvíce "sedí" na vás? 

 

Když se v Česku řekne platební karta, velmi značné množství lidí si vybaví platební metodu, která spotřebitele "láká" k nadměrnému utrácení, impulzivním útratám a nezodpovědnému hýření.

"I přesto, že jsou v Česku široce rozšířeny, jsou stále často vnímány jako platební prostředek spíše pro ty, kteří si nepotřebují udržovat přehled nad svými výdaji," stojí dále v průzkumu.

 Pojištění


Každá druhá pojistka je v cizině sjednána on-line. Zjistěte, proč a zda se to vyplatí i vám.>> Průvodce pojištěním


 

Dalším negativním vlivem je nedůvěra vůči bankám a tolerance "šedé ekonomiky". V Česku je podle průzkumu stále silně zakořeněná nedůvěra, kterou vyvolaly jak dřívější specifika předlistopadové ekonomiky (veksláci, melouchy), tak tunelování v devadesátých letech a všeobecně rozšířená korupce. 

Průzkum zmiňuje také specifický český postoj, a to "mnohem menší míru sympatií" vůči obchodníkům. Jako důsledek absence podnikatelské kasty v předlistopadové době se prý v Česku vyvinul názor, podle kterého podnikatelé "patrně nejvíce těžili ze situace v období privatizace, kdy mnoho z nich zahajovalo své působení".

Nejčastější důvody, proč se v Česku neplatí kartami

- Malí obchodníci nechtějí přijímat karty. (V současnosti alfa a omega nové strategie bank a karetních asociací, jak tento stav změnit.)

- Na vesnici podle průzkumu také těžko najdete obchod, který by byl vybaven terminálem, případně pokud již už obchod terminálem disponuje, tak je špatně umístěn, nebo je dokonce vypnutý (nebo jej obsluha jednoduše neumí použít).

- V Česku také přetrvává strach z takzvaného skimmingu (zkopírování čísla karty a PIN), obchodníci, a nejen oni, rovněž jednoduše preferují hotovost.

Jak z průzkumu vyplývá, v Česku panuje také stereotypní chování. Domníváme se třeba, že platba kartou je pomalá, bance prý také trvá dlouho, než ji "realizuje". 

Své si prý myslíme také o poplatcích za používání platební karty, často také platíme v hotovosti malé částky. A právě pro tyto částky doposud karty nebyly určeny, než nastoupily bezkontaktní platby.

Nakonec doslova zakořeněná je v Česku potřeba skálopevné kontroly nad útratami domácností. Svoji roli také hraje jistá míra pohodlí (hrst drobných v kapse) a strach či respekt z nových technologií.