Mezi nejcennější vědecké poznatky letošního roku patří například to, že se hovnivál orientuje podle mléčné dráhy, anebo že čím více alkoholu vypijete (či si alespoň myslíte, že vypijete), tím si připadáte atraktivnější. Tyto seriózní studie, na kterých vědci pracovali často několik let, byly letos oceněny Ig Nobelovou cenou, parodií na tu skutečnou, jejíž vyhlášení se má uskutečnit příští měsíc.
„Jsem velkým zastáncem komunikace s vědci i nevědci, a myslím, že humor je k tomu skvělý prostředek. Proto věřím, že Ig Nobelovy ceny jsou velice pozitivní,“ říká profesor Daryl Gwynne, jeden z autorů hovniválové studie.
Letošní dvacátý třetí ročník Ig cen se uskutečnil na půdě Harvardské univerzity za účasti několika laureátů té „skutečné“ Nobelovky. Ceny jsou organizovány vědeckým časopisem Ročenka nepravděpodobného výzkumu a snaží se odměnit všechny ty, kteří „nejdříve lidi rozesmějí, a pak je donutí se zamyslet“.
Každoročně jsou posuzovány studie v deseti více či méně vědeckých kategoriích. Pozadu nezůstává ani Ig Nobelova cena míru, která letos putovala do Běloruska za prezidentem Lukašenkem. Ten se o ni zasloužil tím, že ve své zemi ilegalizoval potlesk na veřejnosti.
Běloruská policie si odnesla druhou část této ceny, když za přestupek veřejného potlesku zatkla jednorukého muže.
Čím déle krávy leží, tím dříve si pak stoupnou
Kromě ceny míru se ale vždy jedná o studie, které byly myšleny naprosto vážně. Přesto vědci považují tuto parodickou cenu za úspěch, většina z nich se i dostavila na předávání na vlastní náklady. „Byli jsme cenou překvapeni. Mysleli jsme si, že provádíme seriózní práci a nevěděli jsme, že tím zároveň bavíme lidi,“ říká pro server BBC Bert Tolkamp, laureát ceny za pravděpodobnostní výzkum. Zároveň dodává, že cokoliv, co podporuje zájem o vědu, je velice vítané.
Výzkum, který Tolkamp vedl, ukázal, že čím déle krávy leží, tím dříve si pak stoupnou, ale jakmile si kráva stoupne, je nelehké předpovědět, kdy si zase lehne. Přestože takový výsledek většinu lidí na první pohled rozesměje, může mít důležitý dopad pro péči o zdraví zvířat a diagnostikování nemocí.
Jsem kárná a vím to
Nobelova Ig cena za psychologii zaujme hlavně ty, kteří si rádi jednou za čas otevřou láhev čehokoliv alkoholického. Oceňuje totiž studii, která zkoumá chování lidí pod vlivem alkoholu. Podle jejích výsledků stoupá společně s promilemi i sebevědomí lidí a to, jak atraktivní si připadají.
Problém ale nastává, když si člověk se sklenkou v ruce připadá stále krásnější, ale pro okolí se jeho vzhled nemění. „Opilí lidé si mohou myslet, že jsou atraktivnější, ale ve skutečnosti nejsou,“ říká pro BBC profesor Bushman z univerzity v Ohiu. Během studie posuzovala atraktivitu účastníků nezávislá (a střízlivá) porota.
Podle výsledků zmiňovaný efekt platí nejen pro ty, kteří se skutečně opíjí, ale i pro ty, kteří si svou opilost jen představují. Účastníci, kterým bylo místo alkoholu podávané placebo, popsali stejný pocit zvýšeného sebevědomí.
Podle vědců může být tento důsledek konzumace alkoholu nejen humorný, ale i problematický. Opilí lidé pak mohou přijít o příležitost seznámit se s potenciálními partnery kvůli svému arogantnímu chování.
Kromě krav a hovniválů byly předmětem výzkumu i myši. Cenu za medicínu si odnesla studie ukazující, že poslech operní hudby prodlužuje život myším po transplantaci srdce. Průměrně žily myši po transplantaci sedm dní. Ty, které poslouchaly Verdiho La Traviatu, ale žily dvacet sedm dní, a ty, které poslouchaly irskou zpěvačku Enyu, žily dní jedenáct.
Podobné studie ale mohou mít cenné důsledky. Například výzkum hovniválů dokáže podle jejich autorů přispět k vývoji autonomních vozidel a robotů. Zkoumání myší po transplantaci pak zase může vést ke zlepšení péče o pacienty s transplantovaným srdcem. Celý seznam Ig Nobelových cen za tento rok můžete najít zde.
Bottom line: Ig Nobelovy ceny jsou sice parodií, ale jsou stále skutečné. Ukazují, že i vědci mají smysl pro humor a že se člověk nemusí brát přespříliš vážně jen kvůli tomu, aby byl důležitý. Protože koneckonců to, že je něco vtipné, neznamená, že je to méně cenné. Možná právě naopak.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist