Spletl se? Měl zastaralá data? Nebo prostě lhal a myslel si, že mu to projde? Těsně před volbami vrcholí nejen aktivita politiků soutěžících o hlasy občanů, ale i těch, kteří sledují jejich výroky a kontrolují jejich faktickou správnost. Zatímco ve Spojených státech se touto činností zabývají celé profesionální organizace, v České republice politiky hlídá jen jeden projekt - Demagog.cz.

Stovky citací a odkazů v médiích, během voleb statisíce návštěv webu měsíčně nebo naštvané e-maily od nespokojených politiků. I takové ohlasy má projekt, který za sebou nemá ještě ani dva roky provozu. Založili jej dva studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně Ondrej Lunter a Matej Hruška. Nejdříve stejný projekt rozjeli na Slovensku, v České republice se ale ujal více. „Na Slovensku jsou jiné podmínky, politické debaty tam totiž nejsou moc sledované. I proto, že jsou nudné,“ vysvětlil současný vedoucí projektu Jan Tvrdoň.

V Česku se Demagog.cz zaměřuje na nedělní pořad Otázky Václava Moravce, ve kterém pravidelně vystupují nejdůležitější a nejexponovanější politici země a zároveň má velkou sledovanost. V rámci současné volební kampaně projekt nově sledoval i Interview Daniely Drtinové, ve kterém lídři všech stran kandidujících do Poslanecké sněmovny dostali stejný prostor.

Když se zrovna žádné volby nechystají, čtenost serveru klesá

„Mezi volebními kampaněmi je atraktivita projektu dost rozporuplná. Média se zajímají o výroky, které nejsou zase tak důležité, ale spíše mediálně zajímavé. Naopak v době kampaní jde mediální obliba zase nahoru, stejně jako zájem veřejnosti. Bylo to vidět během prezidentské kampaně, kdy jsme zaznamenali astronomický nárůst návštěv webu i citování v médiích,“ popsal Jan Tvrdoň, který zvýšení návštěvnosti očekává i v souvislosti se současnou kampaní.

„U serverů tohoto typu je důležité, aby se dostaly do hlavních médií,“ souhlasil politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity. „Ta si však vybírají jen věci, které jsou pro ně atraktivní nebo které souvisí s jejich ideovým zaměřením či skrytou podporou některým politikům,“ dodal Mareš.

Verdikt musí být podložen

Celý tým Demagogu tvoří asi třicet lidí, z toho asi dvacet studentů-stážistů, kteří výroky ověřují. Jednotlivé menší skupinky potom vedou experti, kteří v debatách identifikují faktické výroky a kontrolují odůvodnění jejich správnosti, nebo chybnosti.

„Základ odůvodnění by měl být nejlépe z veřejně dostupných zdrojů, ideálně nějakých statistik nebo podobných primárních zdrojů. V některých případech k ověření výroku otevřené zdroje nestačí, to potom oslovujeme třeba ministerstva, nebo v případě interních věcí politické strany. Většinou jsou všichni ochotní,“ vysvětlil Jan Tvrdoň. Odůvodnění musí také pokrýt všechny části faktického výroku tak, aby každá jeho část byla ověřená. Zdroje, které vedly Demagog k vydání verdiktu k určitému výroku, jsou také součástí odůvodnění.

„Některé výroky je občas velmi těžké ověřit. U vydařeného výroku lze strávit klidně i půl dne hledáním v různých zákonech či finančních zprávách. Naštěstí to není až tak časté,“ řekl student Jan Kovář, který se projektu účastní od loňského srpna.

Někteří politici fakta neuvádějí

Projekt je financován z grantů jako Mládež v akci nebo Open Society Fund, případně z ocenění v různých soutěžích. Naprostá většina účastníků je tedy do projektu zapojena bez nároku na odměnu a i honoráře koordinátorů a vedoucích jsou spíše jen mírně motivační.

„Neustále jsem se setkával s nespokojeností a kritikou české politiky, nicméně nikdo z kritiků nevyvinul žádnou aktivitu k tomu, aby se něco změnilo. Projekt Demagog jsem vnímal jako skvělou možnost, jak přispět ke zlepšení situace. Jsem rád, že mohu říci, že moje práce má smysl,“ popsal Jan Kovář důvody pro svoje zapojení do projektu.

Častou výtkou, která se objevuje v komentářích na serveru, je to, že Demagog vybírá některé výroky s úmyslem ovlivnit obraz daného politika. Podle Jana Tvrdoně to tak ale není. Demagog totiž ověřuje všechny faktické výroky, které politik pronese, kromě naprostých banalit a obecných pravd.

„Někteří politici se nesoustředí na fakta, ale spíše na vyvolání určitého dojmu nebo na politický statement. U těch je potom ověřitelných výroků méně, i když dostali stejně prostoru. A potom jsou zase třeba politici jako Andrej Babiš nebo Tomio Okamura, kteří se naučili několik faktů a teď je opakují pořád dokola,“ upozornil Tvrdoň. Dlouhodobé srovnání počtu zkontrolovaných výroků potom odráží to, jak často je pak politik zván do Demagogem sledovaných pořadů.

Vliv na výsledky voleb? Zatím ne

I politici se ale zajímají o to, jak jsou jejich výroky hodnoceny. A někteří z nich s verdikty nesouhlasí. „Zatím nás nikdo nezažaloval, nemáme ani žádné jiné negativní zkušenosti. Dáváme politikům prostor se ke svému výroku zpětně vyjádřit, pokud to uznáme za odůvodněné, v některých případech můžeme i změnit hodnocení,“ uvedl Tvrdoň. Zatím největší chybou projektu bylo špatné ohodnocení jednoho z výroků Radka Johna, který Demagog označil za nepravdu, i když byl pravdivý. Demagog si zároveň stojí za termínem „nepravda“. Někteří politici si totiž mohou poplést pojmy nebo mít zastaralé údaje. „Nepovažujeme se za žádnou absolutní autoritu. Jsme lidé a stejně jako politici můžeme chybovat. Pan John se nám ozval, upozornil nás na chybu, my jsme se mu omluvili a výrok změnili,“ objasnil Tvrdoň.

Politolog Ondřej Císař, působící na Univerzitě Karlově a Akademii věd, ale neočekává, že by zjištění Demagogu nějak ovlivnila volební výsledky. „Změnil by je asi jen v případě, že by z jeho analýz vycházel určitý politik ve srovnání s ostatními jako notorický lhář. To se ale, pokud vím, nestalo,“ myslí si Císař.

Existenci a snahu Demagogu kvituje i politolog Andrew Roberts z americké Northwestern university, který v současnosti působí na Masarykově univerzitě. „Změna politické kultury je velmi vysoký cíl, ale je jisté, že snažení Demagogu na ni může mít pozitivní vliv. Jsem rád, že se podobná iniciativa dostala i do České republiky,“ prohlásil Roberts. „Myslím, že potenciál ovlivnit výsledky voleb může mít jen v případě, že by odhalila nějakou významnou faktickou chybu v prohlášeních politických stran. Zatím mám ale pocit, že se v těchto volbách strany snaží spíše navodit určitý dojem a vytvořit image než se fakticky vymezit proti svým politickým soupeřům.“


Bottom line: Podle odborníků zjištění provedená projektem Demagog.cz volební výsledky neovlivní, alespoň tedy zatím. Jaký názor máte vy?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist