Vážená tazatelko,
zaměstnanec, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu uvedeného v ustanovení § 52 písm. c), zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, tedy z důvodu nadbytečnosti, má nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr trval alespoň dva roky.
Totožný nárok má i zaměstnanec, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru dohodou ze stejného důvodu.
Dohodu o rozvázání pracovního poměru může zaměstnanec se zaměstnavatelem uzavřít kdykoliv, i během výpovědní doby. Jedná se o dvoustranné právní jednání (na rozdíl od výpovědi), proto může být dohoda uzavřena pouze se souhlasem obou smluvních stran.
Pokud by zaměstnavatel neměl zájem na uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru ve výpovědní době, je zaměstnanec nadále povinen plnit pracovní povinnosti včetně docházení do práce až do uplynutí výpovědní doby. V opačném případě může zaměstnavateli odpovídat za vzniklou škodu a rovněž může dojít k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem, kdy zaměstnanec nemá nárok na odstupné ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist