Vážená tazatelko,

je nevyhnutné zdůraznit rozdíl mezi noční prací, zaměstnancem pracujícím v noci a finančními nároky náležejícími za práci v noci.

Ustanovení § 78 odst. 1 písm. j) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále „ZP“) definuje noční práci jako práci konanou v noční době mezi 22. a 6. hodinou. Následně písm. k) definuje zaměstnance pracujícího v noci jako zaměstnance, který odpracuje během noční doby nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby. Na tyto zaměstnance se vztahuje ustanovení 94 ZP, na základě kterého je zaměstnavatel povinen například stanovit maximální délku směny na 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích, zajišťovat zaměstnanci vyšetření poskytovatelem pracovně-lékařských služeb nebo zajišťovat občerstvení.

V souladu s ustanovením § 116, za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku, přičemž je možné sjednat v kolektivní smlouvě jinou minimální výši a způsob určení příplatku.

Na uvedený příplatek mají nárok všichni zaměstnanci (včetně těch pracujících na základě dohody o provedení práce), nejenom zaměstnanci pracující v noci.

V případě nedodržování zákonných ustanovení zaměstnavatelem se můžete obrátit na orgány inspekce práce.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist