Přibližně před dvěma lety se začalo mluvit o velkých datech. Od začátku se debata vedla nejen o technických aspektech uchovávání a zpracování obrovského množství údajů, ale i o jejich přínosech pro obchodníky. O hloubkové analýze zákaznického chování a o tom, jaké obchodní příležitosti důkladná znalost chování zákazníků vytváří.
Partnership manager společnosti T-Mobile Czech Republic
Aby bylo možné data uchovávat a třídit a vyhodnocovat, je zapotřebí vyřešit zcela základní otázku. Kde je získat? Záleží na oboru, ve kterém se pohybujete - obchodní řetězec kamenných prodejen může informace vytěžit z kvalitně nastaveného věrnostního programu (kontrolní otázka: kolik takových řetězců v ČR je?) nebo z analýzy objednávek a faktur.
Zajímavé údaje je možné získat z analýzy sociálních médií. A řadu informací možné získat ze zbytkových údajů mobilních operátorů. Nejde přitom jen o informace o provozu na silnicích, bez kterých si leckdo už jen těžko dovede představit cestu ranní špičkou, ale například také o skladbě návštěvníků konkrétního místa.
Jednou z organizací, která se rozhodla big data pro zlepšení svého rozhodování využít, byla správa Národního parku Šumava. Společnosti KPMG zadala relativně malý projekt, jehož cílem bylo zjistit, z kterých zemí a lokalit v ČR přijíždějí návštěvníci NP Šumava a jak se chovají.
Takové údaje jsou důležité například pro efektivní plánování výroby a distribuce informačních materiálů. Pokud správa parku ví, že na Modravu zavítá jen minimum zahraničních návštěvníků, může tak ušetřit za tisk příruček v angličtině nebo polštině.
Na základě velmi pozitivního ohlasu vzniká v současnosti velmi důkladná analýza chování návštěvníků českých horských středisek. V ní jsou data z mobilní sítě jen jedním ze zdrojů - doplňují je informace o profilu návštěvníků, získané dotazníkovým šetřením, a šetření na vzorku české populace.
Výsledky přinášejí podnikatelům v cestovním ruchu neocenitelné informace, které by jinak získávali jen těžko. Co vlastně návštěvníci hor dělají a hlavně co očekávají? Kolik je jednodenních návštěvníků a kolik turistů, kteří v horách několikrát přespí? Liší se od sebe chováním? Kdy do hor začínají jezdit Slováci? Jaké služby chybějí nejsilnějším návštěvnickým skupinám?
Sloupek byl publikován v ICT revue.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist