Společnost SimpleCell Networks síť SIGFOX buduje a je jejím operátorem v České republice. T-Mobile má na starost umístění technologií SIGFOX na konstrukce svých mobilních vysílačů a rovněž dohled a údržbu sítě. Síť SIGFOX má v současnému rozsahu pokrytí k dispozici 150 základnových stanic, což je polovina z celkově plánovaného počtu. Kromě výstavby pak ještě na vyžádání zajišťuje dynamické dokrývání oblastí, v nichž je o technologii větší zájem.

Kromě realizace výstavby pokrytí se T-Mobile připravuje na komerční spuštění služby spojené s nabídkou konkrétních řešení. „V současné době již s několika potenciálními zákazníky provádíme, nebo připravujeme společné testování,“ říká ředitel technologických a obchodních inovací v T-Mobile Milan Hába a doplňuje: „Primární potenciál v tomto okamžiku spatřujeme v aplikacích souvisejících se vzdáleným měřením spotřeby energií, jako jsou elektřina, plyn či voda.“

Kromě vlastních úspor plynoucích ze vzdálených automatizovaných odečtů namísto manuálních zákazníci u sítě SIGFOX ocení především kvalitu pokrytí. Zejména v případech, kdy jsou měřicí zařízení (např. vodoměry) umístěna v šachtách v podzemí a podobně, nebyly vzdálené odečty za využití dosavadních síťových technologií vždy možné. Mezi další výhody patří nízká energetická náročnost – zařízení fungují autonomně na baterie umožňující mnoholetý provoz bez potřeby výměny či dobití – a snadná instalace.

Z dalších aplikací, o které klienti projevují velký zájem, lze zmínit například tyto:

  • Detekce úniků vody
  • Smart City – široká oblast různých řešení, jako jsou senzory detekující obsazenost parkovacích míst, zaplněnost odpadkových košů apod. Zejména u parkovacích senzorů již operátor plánuje zahájit testovací provoz v několika českých městech.
  • Sledování polohy – převážně v aplikacích, kdy může být problém zajistit přívod elektrické energie (nákladní vagóny, kontejnery a náklad obecně)
  • Facility Management – monitoring provedeného úklidu či provedené kontroly zabezpečení

 

Sítě Sigfox fungují ve 13 zemích a je na ně připojeno přes sedm milionů zařízení. Jejich prostřednictvím mohou komunikovat věci, senzory a zařízení nezávisle na elektrickém připojení pět až 15 let jen na baterie. Cena modemů je v řádu několika desítek korun a výhodou je i jednoduché programátorské rozhraní.

Do roku 2020 vzroste podle expertních odhadů ve světě počet připojených zařízení k internetu z nynějších 15 miliard na 200 miliard zařízení, na jednoho člověka tak připadne 26 těchto chytrých zařízení. V Česku budují síť pro internet věcí vybudovat rovněž České Radiokomunikace.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist