Celosvětové ztráty spojené s kyberkriminalitou jsou odhadované na 500 miliard dolarů za rok 2015 a v roce 2019 se očekává, že převýší 3 biliony dolarů*. Na to reaguje společnost OKsystem se svojí novou aplikací Babelnet – první českou platformou pro šifrovanou firemní komunikaci.

„Firemní komunikace je dnes ve znamení BYOD – Bring Your Own Device – neboli doslova Přines vlastní zařízení. Stírá se rozhraní mezi vlastním a firemním mobilem, nemluvě o tom, že každý mobil je dnes téměř plnohodnotným počítačem, který si každý přizpůsobí svým potřebám, co do množství a typů stáhnutých aplikací. Výsledkem je, že citlivá firemní komunikace probíhá přes různé mailové programy a messengery bez ohledu na jejich zabezpečení. Přitom počítačová kriminalita roste výrazným tempem – každý je ohrožený.“ vysvětluje Vítězslav Ciml, ředitel společnosti OKsystem, proč se společnost rozhodla vyvinout a uvést Babelnet na trh, a dodává: „Zprávy v médiích o geopolitických hrozbách a průmyslové špionáži jenom dokreslují tuto aktuální hrozbu“.

 

Průzkum

Jeho obavy jsou podpořeny výsledky aktuálního průzkumu, který si nechala společnost vypracovat od renomované výzkumné agentury SANEP na vzorku 2 173 právníků, manažerů, top managerů, majitelů firem, akcionářů a generálních ředitelů podniků v celé České republice. Vyplývá z něj, že 80 % oslovených českých manažerů se obává, že má někdo zájem získávat informace z jejich pracovní, osobní nebo firemní komunikace.

Většina dotázaných potvrdila, že posílá zprávy a emaily obsahující citlivé informace,“ uvedl Oldřich Zajíc, jednatel výzkumné agentury SANEP, a dodal: „Ale zároveň se domnívají, že někdo by mohl mít zájem takové informace získat a že by jim zveřejnění takových informací vadilo. Přitom je s podivem, že drtivá většina z nich nepoužívá software nebo zařízení, které by jejich komunikaci šifrovalo.“

„Jejich obavy jsou opodstatněné,“ komentuje ředitel vývoje a spoluzakladatel společnosti OKsystem Ivo Rosol a pokračuje: „Veřejné wifi, freemaily či messengery zdarma jsou rizika pro kohokoliv, kdo má pocit, že jeho data a informace jsou důvěrné. S ohledem na skutečnost, že tyto služby v podstatě vykrádají naše data, je dobře, že 80 % respondentů si uvědomuje tyto hrozby. Ale nejsou to jediná rizika. Konkurence a například zahraniční zpravodajské složky též mají zálusk na naše data. Je potěšující, že mírná většina respondentů je ochotna investovat částky okolo 500 Kč za zabezpečení své komunikace za osobu a měsíc. Řešení od Babelnetu se bohatě do těchto představ vejde, nemluvě o tom, že k nám se zákazník vždy dovolá a podporu mu poskytne skutečný odborník.“

 

Babelnet

Babelnet zajišťuje šifrovanou komunikaci mezi počítači s Windows nebo macOS a mobilními zařízeními se systémy iOS, Android a BlackBerry, nezávisle na zařízení, místu a způsobu připojení. Kombinuje silné kryptografické algoritmy a protokoly pro zajištění autenticity, soukromí a integrity při zasílání i uložení zpráv a dokumentů na počítačích a mobilních zařízeních.

Babelnet se jednoduše instaluje na mobilní zařízení a počítače a okamžitě připojí do firemní sítě či cloudu. Firemní instalace umožní komfortní dohled, integraci a správu uživatelů a zařízení. Babelnet podporuje jednoduchou integraci s aplikacemi třetích stran (DMS, HR, CRM…) a zajišťuje tak automatizovaný a bezpečný přenos informací a dokumentů z firemních aplikací k uživatelům.

Globální trh s IT bezpečnosti roste v reakci na to, jak rostou hrozby. Dle Gartneru globální výdaje na IT bezpečnost v roce 2014 byly ve výši 71,5 miliard dolarů, v roce 2015 75 miliard dolarů a odhad globálních výdajů na IT bezpečnost pro rok 2020 je 170 miliard dolarů. Globální trh s šifrovacím software v roce 2015 měl dle MarketsandMarkets hodnotu 1,85 miliardy dolarů a odhad globálních výdajů pro rok 2019 je 4,82 miliard dolarů.