„České firmy z kategorie nad sto zaměstnanců i po třech letech, kdy se mluví o využívání svého vlastního zařízení na pracovišti, důkladně zvažují všechna pro a proti, které by jim BYOD přineslo. Co se ale týče využívání mobilních počítačů typu notebook či tablet, převládá dlouhodobá nedůvěra, podle ředitelů IT celá řada soukromých zařízení zaměstnanců stále nesplňuje požadavky na firemní bezpečnost a správu IT,“ říká Pavel Svoboda, marketing a PR manažer společnosti Intel.
Co průzkum ukázal:
- Využívat svůj vlastní počítač či tablet i pro pracovní účely v roce 2016 mohli v České republice zaměstnanci pouhého zlomku firem a výrazný zlom dle průzkumu společnosti Intel nenastane ani v příštím roce. 80 % českých firem se staví proti trendu BYOD a neplánuje změnu.
- Snadnější možnost úniku dat, bezpečnostní incidenty a komplikovanější správa počítačů - to jsou tři hlavní překážky, které v Česku brání většímu prosazení se BYOD.
- Výsledky průzkumu mezi 150 firmami z kategorie velkých a středních v České republice představila společnosti Intel.
CIOs se obávají narušení firemní bezpečnosti
Mezi hlavní důvody, proč je zapojení zaměstnaneckých počítačů ze strany českých IT profesionálů přijímáno obezřetněji, patří otázky firemní bezpečnosti. „Koncept BYOD je nepochybně zásahem do firemní infrastruktury a manažeři firemního IT v něm vidí riziko pro jednotné bezpečnostní standardy firem,“ uvádí Pavel Svoboda.
Největší obavy u firemních správců IT vzbuzuje možnost snadnějšího úniku firemních dat (stupeň 8,23 z celkem 10bodové škály) společně s bezpečnostními incidenty (8,17). Velké otazníky mají CIOs také v souvislosti s komplikovanější správou IT (7,34) a servisem. I poměrně běžné úkony, jako je aktualizace a správa softwaru, případně oprava notebooku či tabletu, se mohou stát velkou výzvou pro chod firmy a efektivitu zaměstnance. Otázky typu, zda by v případě poruchy šel do běžného servisu a zaměstnanec ho neměl řadu dní k dispozici, u IT manažerů vzbuzují velkou nejistotu. Delší lhůta oprav je proto považována za další reálné riziko konceptu BYOD (6,45). Všechna rizika, která s sebou BYOD nese, je potřeba řešit předem při jasném nastavení pravidel hry ve firemních směrnicích. Celý proces není silnou stránkou firem soudě podle toho, že přípravu relevantních směrnic považují manažeři podnikového IT spíše za problém (5,86).
S ještě větší nedůvěrou pohlížejí na to, že BYOD přinese zaměstnancům možnost častěji na soukromých zařízeních vyřizovat soukromé záležitosti (6,75). V mobilnějším světě, který zavádění BYOD umožňuje, zaměstnanci mohou sami rozhodovat o tom, jakým způsobem skloubí práci a soukromí, naopak od nich vyžaduje větší zodpovědnost, že těmto požadavkům dostojí.
Naopak největší možný přínos zavádění BYOD do firem respondenti z řad manažerů IT v průzkumu společnosti Intel vidí ve větší spokojenosti zaměstnanců (4,49), úsporách firemních nákladů za nákup počítačů (4,23) a větší produktivitě zaměstnanců, jejichž výkon umocňuje důvěrná obeznámenost s prostředím počítače a jeho aplikacemi (3,93).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist