Podle analýzy personální agentury Grafton Recruitment je otevřených pozic určených přímo pro absolventy všeobecně málo. Často však zaměstnavatelé absolventy přijmou v případě, že dlouhodobě nemohou najít vhodného kandidáta s praxí. Týká se to však téměř bez výhrad absolventů s technickým vzděláním. Šance získat práci mají absolventi technických škol 7x vyšší než absolventi škol humanitních. Například v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích aktuálně Grafton Recruitment neregistruje pro absolventy s humanitním zaměřením žádnou pozici, naproti tomu pro absolventy technických oborů jich mají v databázi několik desítek.

I když existuje celá řada programů podporujících zaměstnanost absolventů, vidět je jasný trend – pokud neznají cizí jazyky, ani podpora jim nepomůže,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment s tím, že právě pro absolventy humanitních oborů dnes představují jako ideální zaměstnání podnikové služby. Zde však je znalost jazyků zcela klíčová.

Nejvhodnějšími a také nejčastějšími pozicemi pro absolventy jsou v současné době dle odborníků Grafton Recruitment konstruktér, vývojář, tester, pracovník v administrativě či v zákaznických službách, finanční analytik, HR administrátor, logistik, účetní, inženýr kvality, technolog, elektroinženýr, technolog, obchodník, nákupčí, operátor v centru služeb či produktový manažer. Většina pozic je přitom spíše technická a téměř každá vyžaduje znalost alespoň anglického jazyka.

 

Mzdy absolventů se mohou lišit o desítky procent

Nejvyšší nabízená mzda pro absolventa VŠ technického směru se v závislosti na regionu pohybuje mezi 30-40 tisíci korun hrubého měsíčně. Například v Ústí nad Labem si vedoucí směny nebo inženýr vydělá 35-40 tisíc korun, v Brně si zkušební technik přijde na 35 tisíc, v Hradci Králové a v Českých Budějovicích dosáhne konstruktér na 30 tisíc, ve Zlíně produktový inženýr na 32 tisíc a v Ostravě programátor Java/C++ na 35 tisíc.

Humanitně zaměřený vysokoškolský absolvent by měl počítat s nižší nástupní mzdou, která se podle informací z regionů pohybuje maximálně mezi 25-32 tisíci korun hrubého měsíčně. Například v Praze může absolvent se znalostí dvou cizích jazyků dostat až 32 tisíc v HR administrativě v podnikových službách, v Brně si v zákaznické podpoře vydělá až 28 tisíc, ve Zlíně na stejné pozici až 26 tisíc a v Českých Budějovicích činí obvyklá mzda pro absolventa v roli účetního, controllera či právníka až 25 tisíc Kč.

 

Úroveň absolventů a připravenost pro praxi

Podle jakých kritérií zaměstnavatelé uchazeče z řad absolventů hodnotí? Především podle typu studia, včetně úrovně konkrétní školy a jazykové vybavenosti a případného osobního pohovoru. Dále se řada firem rozhoduje také podle praxe při studiu, stáže v zahraničí, tématu diplomové práce, zájmů při škole a tzv. měkkých dovedností.

V poslední době je stále patrnější rozdíl mezi absolventy z různých VŠ, stejně jako mezi magisterskou a bakalářskou úrovní,“ říká Jitka Součková a dodává: „Správná volba vysoké školy se tedy stává skutečně důležitým kariérním krokem, podobně jako je typické na západ od našich hranic.“

Dle analýzy Grafton Recruitment má část absolventů nepřiměřené finanční nároky a příliš vysoké sebevědomí – jejich cílem je co nejdříve zakotvit na manažerské pozici. U absolventů je přirozená vyšší míra fluktuace, řada odborníků doporučuje pracovníkům s krátkou praxí měnit místo častěji než těm zkušeným, aby se rychleji rozvíjeli. Výhodou absolventů naopak je, že si nepřinášejí špatné návyky z předchozích zaměstnání a existuje možnost si je „vychovat“ a rozvíjet dle potřeb firmy.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist