Alza.cz v létě zavedla model pronájmu zboží pro firmy hardware-as-a-service. Proč jste k tomuto kroku přistoupili?
V České republice má operativní leasing aut na celkovém prodeji v rámci fleetu podíl přes 50 %. Služba hardware-as-a-service má podle mého názoru úplně stejný potenciál. Produkt ale musí být jednoduchý a poskytovatel důvěryhodný. Alza má to štěstí, že ji většina zákazníků zná ze svých soukromých nákupů, takže doufám, že si řeknou: když tam nakupuji pro sebe a jsem spokojen, budou spokojeni i zaměstnanci.
Na jaké produkty z nabídky Alzy tento model míří?
Standardně na notebooky a mobily, výhledově tablety. Pro větší zákazníky však máme připraveno i individuální řešení, které zahrnuje veškerý další hardware, o nějž projeví zájem.
Pro jaké firemní zákazníky je tento způsob financování určen?
Nejde o způsob financování, spíše o změnu myšlení. Vlastnictví hardwaru znamená velkou administrativu a tím náklady. My nabízíme pronájem. Na něj postupně přechází značný počet firem - od největších korporací až po drobné živnostníky. My zatím cílíme na drobné firmy: aktuálně nám například týdně přibývá jeden kominík a jeden veterinář. Ale naše B2B oddělení už oslovuje i velké firmy a testuje jejich zájem.
Můžete stručně představit klíčové výhody této služby?
Firma se nemusí o nic starat a ještě ušetří. Je to jako se zmiňovaným operativním leasingem aut, zákazník má k dispozici pojištění a asistence. Platí tedy jen měsíční částku.
Pokud se přístroj pokazí, poskytneme mu ihned nový. Stejně tak zařídíme nový, když se rozbije nebo je odcizen (zde je nezbytný doklad od policie). V ceně je často navíc ještě software, třeba Microsoft Office nebo antivir.
Nové zařízení dostane zájemce každý rok nebo každé dva roky. A může jej kdykoliv vrátit.
Na čem tedy firmy ušetří?
Především na tom, že se nemusí o nic starat, přístroje účetně nejdou do majetku.
U menších firem je totiž total cost of ownership (náklady na vlastnictví, pozn. red.) často vyšší než nákupní cena počítače. Zařazení, odpisy, inventarizace a vyřazení, stejně jako prodej použitého stroje zaberou v lidské práci často více, než kolik přístroj stál. A to nemluvím o ztracených příležitostech: velké firmy mají na IT dostatek lidí, ale u malých firem tuto administrativu často dělá šéf, plní si hlavu zbytečným stresem, přitom mu jeho byznys stojí.
Další úsporu představuje fakt, že pronájem jde rovnou do nákladů firmy. A nakonec, úspora se často týká i softwaru: nakupujeme hromadně za mnohem nižší ceny.
Aby si čtenáři udělali představu, jak to vychází cenově?
Záleží na vybraném zboží. Například kvalitní notebook Dell dostanete už za 660 Kč/měsíc bez DPH, iPhone od 619 Kč. V ceně je samozřejmě zahrnuta již zmíněná okamžitá výměna zařízení při poruše, rozbití i krádeži.
Jaké využíváte prodejní kanály?
Jsme e-shop, takže prodáváme hlavně přes web na adrese alza.cz/haas.
Náš přístup je většinou inovativní, proto nabízíme nový kanál - videochat na stránce https://www.alza.cz/haas. Zde mají zájemci možnost probrat své potřeby s našimi videoexperty. Je to pohodlnější, rychlejší, efektivnější. Co si budeme povídat, běžný obchodník zvládne za den tak čtyři schůzky, videoexpert klidně dvacet.
Jak se vám daří prodeje?
Začali jsme v létě, v největší okurkové sezoně. Zcela bez kampaně. Chtěli jsme nejdříve pořádně otestovat procesy a zájem zákazníků. Reakce byly hodně pozitivní a dnes máme desítky objednávek denně. A to většina firem objednává na začátku jen jeden přístroj jako test - až později jich objednají více.
Rozhovor byl publikován v ICT revue 9/2017.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist