Vážená tazatelko,

zaměstnavatel Vám věci svěřil na základě dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených věci v souladu s ustanovením § 255 zákoníku práce. Máte pravdu, že dle ustanovení § 256 zákoníku práce, tato dohoda zaniká spolu se zánikem pracovního poměru.

Domníváme se, že skončením pracovního poměru ale nezaniká vaše povinnost vrátit svěřené prostředky (v tomto případě notebook a mobil) zaměstnavateli.

Předmětné ustanovení § 255 zákoníku práce pamatuje i na zproštění, nebo zkrácení odpovědnosti zaměstnance a to pro případy, kdy zaměstnanec prokáže, že ztráta vznikla zcela nebo zčásti bez jeho zavinění. Typicky v případech, kdy mu zaměstnavatel nevytvořil podmínky k zabezpečení svěřených věcí na pracovišti (zamykací skříňky apod.). Dle nám známé judikatury soudů je liberačním důvodem i odcizení svěřených prostředků, po podmínkou, že zaměstnanec prokáže, že se tak stalo např. vloupáním, a k ochraně svěřeného prostředku učinil zaměstnanec všechno, co po něm rozumně požadovat a zároveň svým neopatrným jednáním odcizení prostředků neumožnil.

Z vašeho dotazu nevyplývá, za jakých okolností k odcizení věcí došlo, proto nemůžeme být více konkrétní.

Dle našeho názoru tedy zaměstnavatel má právo svěřené prostředky požadovat zpět i po ukončení pracovního poměru. V případě nevrácení věcí, se lze s žalobou na vydání věci obrátit na příslušný soud. Kdyby se prokázalo, že věci již není možné vrátit, lze žádat o nahrazení ceny (obvyklé hodnoty) věci.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist