Zvýšený zájem o služby, které dokážeme objednat a poskytnout z domova, se odráží na poptávce po IT řešeních. Zatím to vypadá, že tuzemské softwarové služby nezastaví ani karanténa.

Žádná firma nebo úřad nebyly připraveny na to, aby začaly fungovat výhradně na home office. Řešíme proto možnosti vzdáleného zabezpečeného připojení přes VPN, vzdálené přístupy a sdílení dokumentů. IT řešení jsou teď stěžejní pro fungování firem a také státních institucí,” říká Karel Diviš, ředitel společnosti IDC-softwarehouse

Bezpečnost domácí kanceláře

IT odborníci se v posledních dnech nezastaví. Vzdáleně nastavují všechny technologie kanceláří, na dálku proškolují zaměstnance a helpdesky se vyrovnávají s náporem požadavků.

„Zaměstnanci firem teď pracují z domova, často ze svých soukromých počítačů, kde je těžší zkontrolovat vhodnost a účinnost zabezpečení. Klienti od nás dostali instrukce, jak postupovat při nastavení vzdálené kanceláře. Zejména pro klienty s osobními či citlivými údaji je opravdu důležité, aby zaměstnanci důsledně dodržovali pokyny kybernetické bezpečnosti a zálohovaly všechna data, ideálně na vzdálené úložiště – cloud,” přidává Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb společnosti Algotech

Jenom za minulý rok čelilo podle Českého statistického úřadu kybernetickým útokům více než 80 % českých firem. A to bylo v době, kdy byl home office využíván pouze jako zaměstnanecký benefit v případě, že se necítíte dobře, nebo jste museli doma převzít například větší zásilku. Současná pandemie je proto i výzvou, jak změnit náš vztah k zabezpečení vzdáleného pracoviště.

Dbejme hlavně v následujících týdnech na veškerá doporučení poskytovatelů IT řešení a pravidla kybernetické bezpečnosti, abychom neparalyzovali naši práci a podnikání ještě více než samotný koronavirus,” vyzývá Karel Diviš. 

Jak jsme na tom s efektivitou práce?

Schůzky nahradily telekonference a svou práci musíme zvládat vedle hlídání a doučování školou povinných dětí. Situace nás v mnohém učí lépe si prioritizovat úkoly a zapojit kreativitu při nabídce služeb. 

Objevují se tak i společnosti, které chtějí manažerům pomoci vyhodnotit práci z domova. Jednou z takových firem je Coding Bear, která zdarma nabízí svůj nástroj na měření efektivity v IT. “Data sbíráme z výsledných kódů i nástrojů, které IT týmy používají. Zajímá nás konečný výstup i to, jak se lidem v týmu pracuje. Zda není někdo, kdo pracuje hodně, nebo naopak málo. Nejcennějším přínosem je pak optimalizace práce, která už při 5% zlepšení dokáže jedné firmě ušetřit miliony ročně v nákladech,” popisuje službu Bear Inspector Miroslav Fuksa, ředitel společnosti Coding Bear.