Nabízet zaměstnancům nižší pracovní úvazky se většina tuzemských firem stále zdráhá. Podíl částečných úvazků v Česku patří dlouhodobě k nejnižším v Evropské unii a pohybuje se kolem pěti procent. Poptávka po flexibilní formě pracovních úvazků přitom stále roste.

Pozice s možností zkráceného úvazku vyhledávají zejména rodiče na mateřské dovolené, studenti vysokých škol, lidé v předdůchodovém věku nebo senioři v důchodu, kteří by rádi zůstali v kontaktu s pracovním prostředím. Přibývá ale i nových kategorií uchazečů. Zájem o nižší pracovní úvazek v poslední době narůstá třeba mezi mladými profesionály, kteří se kromě práce věnují i dalším aktivitám nebo chtějí více času pro osobní život.

Podle agentury Randstad se většina zaměstnavatelů zkrácených úvazků zbytečně obává. Strach mají především z administrativního zatížení a s tím spojených nákladů. Často se jim také zdá komplikované sladit časové možnosti uchazečů se svými potřebami nebo se obávají, že nenajdou pro zbytek úvazku dalšího kvalifikovaného zaměstnance.

„Je samozřejmě méně náročné a ekonomicky výhodnější uzavírat smlouvu s jedním zaměstnancem na plný úvazek než s více zaměstnanci na zkrácený,“ říká generální ředitel Randstadu Jacek Kowalak. Firmy by ale měly zvážit, zda nevýhody zavádění částečných úvazků dlouhodobě převáží příležitosti, které jim tato forma práce přináší.

Neztratit dobré lidi

Flexibilní přístup se totiž odvážnějším firmám většinou vyplácí. Svědčí o tom zkušenost společnosti Vodafone, která už rok nabízí možnost částečného úvazku u veškerých pracovních míst a sklízí pozitivní odezvu ze strany kandidátů. „Ze všech zaměstnanců, kteří k nám za poslední rok nastoupili, si 20 procent zvolilo částečný pracovní úvazek,“ uvádí viceprezidentka pro lidské zdroje Magdaléna Wavle.

Na částečný úvazek pracují ve firmě lidé na různých pozicích, jde i o šéfy poměrně velkých týmů. Flexibilita firmě pomáhá přilákat a udržet rozmanitější pracovní sílu i velké talenty. „Díky částečnému úvazku se nám už například podařilo obsadit pozici v právním oddělení. Získali jsme tak špičkovou odbornici, která by k nám bez možnosti částečného úvazku nenastoupila,“ potvrzuje Wavle.

Silnou motivací k tomuto kroku je pro firmy situace na pracovním trhu, který se potýká s nedostatkem uchazečů. „Pochopili jsme potřebu trhu, který takovou flexibilitu vyžadoval. Hrozilo, že některé šikovné kandidáty bychom jinak mohli ztratit. Začali jsme tedy přemýšlet, na kterých pozicích si můžeme dovolit zkrácené úvazky mít a jak na to vlastně jít – jaké jim vytvořit podmínky,“ popisuje ředitelka péče o zaměstnance Air Bank Veronika Horáková.

Vyžadovalo to podle ní silnou podporu ze strany HR, protože zkrácené úvazky s sebou přináší mimo jiné větší potřebu administrativy. „Náročné je získat první nadšené parťáky, kteří budou mít chuť ve svých týmech zkrácené úvazky podporovat a následně budou pomáhat šířit pozitivní zkušenost ve firmě. Hodně také pomáhá umět částečné úvazky flexibilně kombinovat s možností práce z domova,“ dodává Horáková.

Podobnou zkušeností si prošlo i vedení společnosti Unilever, které muselo překonat počáteční předsudky a projít si změnou v manažerském přístupu, která se dotkla celého týmu. „Linioví manažeři se často obávají, že zkrácené úvazky znamenají problémy s docházkou či plněním úkolů, ale stačí, abychom správně komunikovali výhody, které z toho plynou,“ vysvětluje Světlana Tulachová, talent advisor and employer brand lead CRSR.

Přitom je podle ní třeba brát ohled na to, že zaměstnanci na zkrácených úvazcích mají zpravidla další povinnosti, jako je rodina či škola: „Často zaměstnavatel nabízí zkrácený úvazek, ale realita je pak taková, že stejně daný zaměstnanec odpracuje více hodin. Maminky vracející se z mateřské jsou velmi zodpovědné, hodně toho stihnou a umí si práci dobře zorganizovat, a tak je potřeba respektovat jejich časovou dostupnost.“ Pokud se však spolupráce dobře nastaví, těží z toho ve výsledku obě strany a efektivita práce je naopak velmi vysoká.

Připravte se

Spokojení zaměstnanci mají menší sklon firmu opouštět, což je pro zaměstnavatele další výhodou. „Snažíme se vycházet vstříc našim zaměstnancům, abychom jim umožnili skloubit osobní a pracovní život. Přínosem je pro nás udržení kvalifikované pracovní síly a motivovaní a loajální zaměstnanci,“ potvrzuje Tulachová. Jako příklad uvádí snahu usnadnit zaměstnancům dřívější návrat z rodičovské dovolené, kdy si rodiče díky několikahodinovému úvazku udrží kontakt s firmou a dříve se mohou zapojit zpět ke své profesi.

Podle odborníků ze společnosti Randstad se potřebě částečných úvazků bude muset v budoucnu přizpůsobit stále větší procento zaměstnavatelů. S postupným rozvolňováním pracovního trhu, rozšiřováním sdílených pracovních úvazků a práce pro více zaměstnavatelů bude vstřícnost v oblasti pracovní doby nevyhnutelná a je třeba s ní počítat. „Lidé chtějí flexibilitu a větší vyváženost osobního a pracovního života. Pokud si firmy chtějí udržet zaměstnance a přilákat nové, budou se muset připravit na tento trend a nabízet různé druhy úvazků, jak je to běžné v zahraničí,“ uzavírá Kowalak.

Banner Nej Zam 768x221