Dlouho kolem ní lyžovali, a když byla k mání, šli do toho. Čtyřicet kamarádů se rozhodlo, že koupí chatu Haus Alpin v rakouském středisku Tauplitz. Nyní ji postupně rekonstruují a na nezájem si nemohou stěžovat. A jsou v něčem specifičtí: hosté jsou jen Češi, personál také a koupíte si tu české pivo za české ceny.

Příběh toho, jak celý projekt vznikl, přišla do studia HN vyprávět Lenka Picková (jako podcast si můžete rozhovor poslechnout níže). Nastínila, že „zajíce v pytli“ hromadně nekupovali. Do chaty v Tauplitzu, která leží přímo na sjezdovce ve výšce 1600 metrů nad mořem, jezdila Lenka Picková už před lety se svým partnerem. Ten v ní pořádal firemní a podnikové zájezdy. Dvakrát ročně tam cestovali v zimě také se skupinou přátel. Jenže pak hoteliér, jenž měl chatu v pronájmu, skončil. Tři roky byl následně objekt nevyužitý. Když při lyžování ve středisku Lenka s přítelem zaregistrovali, že na chatě visí cedulka s nápisem „Na prodej“, jejího partnera poprvé napadlo, že by mohli zařízení koupit.

 

Haus Alpin
Haus Alpin
Foto: archiv

Esemesky na všechny strany

Tenkrát, v roce 2009, obeslal s návrhem asi dvacet svých kamarádů. „Buď to byli lidé, kteří tam jezdili na firemní akce, nebo lidé od sportu, protože spousta z nich spolu studovala na vysoké škole nebo společně běhali orientační běh. Vesměs těch prvních pětadvacet kamarádů bylo z této party. Zbytek pak utvořili zase jejich kamarádi. Většinou jsou to také sporťáci. Jsou to opravdu lidé z celé republiky – od Mariánských Lázní až po Brno. Jeden z majitelů je i ze Slovenska,“ vysvětluje jedna z nich a dodává, že čtyřicet podílů je rozděleno stejným dílem. Do budoucna se nepočítá s tím, že by se jejich počet zvyšoval.

Sama Lenka Picková se zpočátku bála, že provoz objektu s tolika spoluvlastníky bude složité udržet v chodu. „Připadalo mi, že se čtyřicet lidí nemůže nikdy domluvit. Naopak se ale ukázalo, že je to vlastně mnohem jednodušší. Že se nadpoloviční většina obvykle na něčem shodne a zbytek se musí přizpůsobit. Řekla bych, že v tom ohledu je jednání mnohem jednodušší, než když se domlouvají tři až čtyři majitelé,“ domnívá se.

Organizaci chaty zajišťuje přímo přibližně polovina členů. „Někdo se stará o přestavbu pokojů, někdo dělá IT. Někdo shání kuchaře… Řekla bych, že od každé profese tam máme někoho, kdo je schopen zařídit to, co potřebujeme,“ uvádí Picková, která osobně pracuje v chatě na plný úvazek. Vyřizuje rezervace a každý druhý týden v zimě dojíždí do zařízení organizovat firemní a školní akce.

Práce pro nadšence

Samotná chata disponuje 130 až 135 lůžky rozmístěnými ve čtyřiceti dvou-, troj- a šestilůžkových pokojích. Má rovněž jednu velkou noclehárnu, již přebudovali z bývalé knihovny. Právě do úprav objektu přelévají i veškerý svůj zisk. „Protože nám na rekonstrukci zbývají dva až tři měsíce v roce, každý rok komplet předěláváme pět pokojů. Třicet pět už jsme jich zrenovovali, po tomto létě se bude dělat posledních pět pokojů. Přestavěli jsme jídelnu, sociální zařízení, sprchy. Na příští rok nám už bude zbývat pouze střecha,“ usmívá se Lenka Picková.

Kapacita chaty je podle ní v zimních měsících využitá na maximum. V létě na 70 až 80 procent. Přesto zpočátku vůbec neměli jistotu, jestli objekt naplní. Nikdo s tímto oborem neměl osobní zkušenost. „Protože nás ale bylo tolik po celé republice, začali jsme tím, že jsme oslovili školy s možností lyžařských výcviků a zájezdů,“ zmiňuje Lenka Picková s dovětkem, že se jim tento systém osvědčil. Aktuálně mají v zimních měsících rezervace až do roku 2025. Klientela jim zůstává věrná.

Spolumajitelka jednoho ze čtyřiceti podílů se domnívá, že nemovitost tenkrát koupili za relativně slušnou cenu. Navíc měli rok na rozmyšlenou, jestli si ji skutečně chtějí nechat. První rok zaplatili jen pronájem, který se jim v okamžiku, kdy už měli jasno, od celkové kupní ceny odečetl.

Rekreační zařízení slouží čistě jen české klientele, kterou obsluhuje český personál za české ceny. Z toho důvodu se na podnikatelském záměru dohodli i s ostatními hoteliéry z okolí. Nechtěli jim totiž konkurovat cenou. Proto není chata pro Rakušany přístupná a ani se s tím do budoucna nepočítá. Lenka Picková je toho názoru, že český komfort využívají zejména starší ročníky, které preferují mimo jiné i to, že se bez problémů domluví.

Vyžití v létě i zimě

Jelikož chata je situovaná přímo na sjezdovce, nabízí velký komfort v tom, že z lyžárny to mají klienti jen pět metrů k lanovce. Podle Pickové se jedná o menší středisko se 45 až 50 kilometry sjezdovek. „Jsou tam ale i dvě černé sjezdovky, jedna je dlouhá 3,5 kilometru. Najdete tam i červené, modré či lehké sjezdovky pro děti. Rodiny s dětmi, které je tu chtějí naučit lyžovat, středisko hodně využívají,“ popisuje. Součástí střediska je i 12 kilometrů běžeckých tratí.

V létě mohou návštěvníci v této lokalitě podnikat zejména pěší túry. V dosahu je pět jezer. Níže ve vesnici milovníci cyklistiky najdou nepřeberné množství cyklostezek. Zpět do zařízení se následně dostanou pohodlně lanovkou. Milovníci skal tu mají k dispozici i velké množství ferát až do úrovně D, která už patří mezi obtížnější.

Článek vznikl v rámci projektu Léto v Rakousku ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou - Österreich Werbung.

 Léto v Rakousku