Máte chuť se bavit, tančit v záři zapadajícího slunce, poznávat staré kulturní tradice a navíc se nechat hýčkat mořskými vlnami a dobrým jídlem? Vyrazte do Bulharska, země ve východní části Balkánského poloostrova. To už totiž dávno není dovolenkovým místem s postkomunistickým nádechem, jak jej známe z dětství.
Do Bulharska doletíte za velmi krátkou dobu a přímořská letoviska si obzvlášť s malými dětmi oblíbíte pro jejich zlatavé písečné pláže i pozvolný vstup do vody. Černé moře navíc zůstává teplé ještě dlouho po konci letních prázdnin, takže si je v Bulharsku můžete o pár týdnů protáhnout. Největším a zároveň nejnavštěvovanějším letoviskem je Slunečné pobřeží. Proslulé jsou i Zlaté Písky nedaleko města Varna.
„Zájem o Bulharsko v posledních letech stoupá. Letoviska u Černého moře totiž procházejí postupně rekonstrukcí a s tím se zvyšuje i úroveň poskytovaných služeb, Bulharsko tedy již zdaleka není takové, jaké ho znali naši rodiče nebo prarodiče, ale stává se z něj moderní evropská destinace,“ říká Lenka Pátek, obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style.
Jedním z nejvyhledávanějších letovisek je díky příjemným klimatickým podmínkám Slunečné pobřeží. Je držitelem Modré vlajky, prestižního ocenění pro oblasti s nadstandardní čistotou pláže i moře. Místo se pyšní rovněž krásnou pobřežní promenádou s množstvím restaurací, kaváren a barů. Najdete zde i vyhlášený akvapark, sportovní hřiště, půjčovny sportovních potřeb, varieté a kasina. K dopravě po letovisku můžete využít minivláček nebo drožku.
Krásné pláže, akvapark Aquapolis, golfové hřiště nebo přírodní rezervace, ať už kamennou Fontánu sedmipočetníků nebo klášter Aladža, který je vytesán přímo do skály, nabízí druhé nejoblíbenější letovisko – Zlaté Písky. V Bulharsku ale můžete směle vybírat i z dalších, například Primorska nebo Ravdy, kde si užijete vodní sporty. V Pomorie najdete černou pláž s léčivým bahnem a pískem, luxusní hotely, muzeum soli nebo thrácký tumulus. V letovisku Sv. Konstantin a Helena, které je nejstarším bulharským letoviskem, zase léčivý sirný pramen nebo ortodoxní klášter.
Města s tisíciletou historií
Dovolená v Bulharsku by ale rozhodně neměla končit za branami hotelových komplexů. Za návštěvu stojí starověká města protkaná památkami i tradicemi. Z letovisek není daleko do Varny, které je po Sofii a Plovdivu třetím největším městem Bulharska a současně je tím vůbec největším městem na bulharském pobřeží Černého moře. Posedět můžete v množství restaurací nebo kaváren. Konají se zde také různé festivaly, koncerty i divadelní představení. Bulhaři ctí tradice, proto je často uvidíte v barevných košilích tancovat ulicemi měst.
Varna má tisíciletou historii, v místě dnešního přístavu kdysi bývala thrácká rybářská vesnice. Název pochází ze staré bulharštiny a má stejný význam jako její thrácké jméno Odessos, tedy „místo ležící u vody“. Ve 13. a 14. století byla Varna významným mezinárodním přístavem obchodujícím například s Benátkami a Janovem.
Zdejší most Asparuhov je se svými dvěma kilometry nejdelší v celém Bulharsku. Spojuje centrum města s rezidenčními čtvrtěmi Asparuhovo a Galata. Místní klub extrémních sportů zde organizuje bungee jumping. Ve městě a jeho blízkém okolí je rozeseto více než 150 kulturních a historických památek z nejrůznějších období. Mezi nejznámější patří římské lázně z 2. století, katedrála Nanebevzetí Panny Marie z roku 1886 a kostel sv. Athanasia ze 13. století. Navštívit je možné také planetárium Mikuláše Koperníka, letní divadlo, muzeum Černého moře či akvárium. S dětmi můžete vyrazit například do zoologické zahrady nebo delfinária.
Za historií se určitě vydejte také do starobylého města Nesebar, kam se ze Slunečného pobřeží dostanete za 15 minut. Město vzniklo již ve starověku a mnoho původních památek z doby thrácké se částečně dochovalo i do dneška. Stará část města je součástí světového dědictví UNESCO a právem si nese titul „perla Černého moře“. Historickou romantiku si užijete také v malebných uličkách města Sozopol, které je centrem jižní části pobřeží. Sozopol byl založen již v 7. století před naším letopočtem. Toužíte-li povečeřet a dát si sklenku dobrého vína při západu slunce, jsou ideálním místem restaurace ve starých domečcích na útesech.
„Do Sozopolu mohou naši klienti také vyrazit v rámci výletu, který nabízíme. Průvodce je nejdříve seznámí s historií města. Po obědě budou mít volný čas na individuální prohlídku či nákup suvenýrů a dále se vydají do přírodní rezervace na projížďku lodí po řece Ropotamo, během níž spatří místní faunu a flóru,“ popisuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, a dodává, že dalším výletem může být půldenní dobrodružství, které zájemce dostane mimo oficiální trasy. Za volantem čtyřkolky se vydají na cestu do jedné ze zdejších vesnic, užijí si krásu balkánských kopců i výhled na Burgaský záliv.
Zažijte balkánský folklor
V rámci výletu na čtyřkolce, ale také po vlastní ose v zapůjčeném voze či pěšky se můžete vydat do míst, která mají samotní Bulhaři nejraději, do hor. Přírodní rezervace Strandža nabízí magické výhledy i možnost při příležitosti různých svátků zahlédnout okouzlující rituál nestinářů z dob Thráků, kde se spojily křesťanské i pohanské elementy. Jedná se o ceremonii chůze po rozpáleném uhlí naboso v národních krojích, zatímco nad hlavou nesou nestináři ikonu svatého Konstantina a svaté Heleny.
Bulhaři slaví, ať je teplo nebo zima. Dodržují tisícileté zvyky a užívají si tance v ulicích nebo na folklorních festivalech. Tančí dokonce v lednu ve studené vodě, potkávají se v pohanských maskách při průvodech nebo začátkem léta sbírají růže, které jsou národním bohatstvím Bulharska. První červnový víkend se ve městě Kazanlak koná dokonce festival růží. Pokud jej nestihnete, můžete zde navštívit unikátní muzeum růží, které je jediné svého druhu na světě. Do Kazanlaku se z Burgasu dostanete za dvě hodiny jízdy autem.
K oslavám a tanci neodmyslitelně patří také kvalitní gastronomie, kterou si v Bulharsku určitě dostatečně užijete. Téměř všude si můžete dát šopský salát, který bude pokaždé chutnat trochu jinak. Vždy v něm najdete směs paprik, rajčat a okurek a sýra, který se spíše podobá fetě a není tolik slaný. Někde vám do něj přidají i olivy, cibuli nebo pečené paprikové lusky. Před podáváním se zalije směsí octa, oleje a soli.
V létě je osvěžující klasikou tarator, jogurtová polévka s čerstvým koprem a nadrobno nasekanými vlašskými ořechy. Jako předkrm si můžete dát ovčí, kravský nebo smíšený sýr kaškaval, suchý salám lukanka nebo papriky plněné typickým balkánským sýrem, kterému se říká také sirene. Ochutnejte také karbanátky kjufteta, keftě a kebabče, tedy bochánky či válečky z mletého masa připravené na roštu, v nichž bezesporu ucítíte čubricu, česky saturejku, která se svými vlastnostmi nejvíce podobá oreganu.
Jako aperitiv se nejčastěji pije rakije, tedy vinná pálenka, nebo mastika, silný anýzový likér na způsob francouzského pastisu, který podporuje trávení. Stále oblíbenější je v Bulharsku točené pivo, které si můžete dát téměř v každé restauraci. Velkou tradici má v této zemi také víno. Daří se zde odrůdám Merlot a Cabernet Sauvignon. Sáhnout ale můžete i po místních červených vínech odrůd Gamza, Mavrud a Melnik nebo bílých Misket nebo Dimjat.
Kývete hlavou, že Bulharsko je jednoznačně zemí, kam byste se rádi vydali? Pak se ale budete muset připravit na jejich netradiční zvyk, a to ten, že bulharské zavrtění hlavou jako naše „ne“ pro ně znamená „ano“ a naopak.
Článek vznikl ve spolupráci s CK Blue Style.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist