Jarní sluneční paprsky přinášejí příslib teplejších dnů a vy už možná po celém roce pracovního napětí přemýšlíte, kam vyrazit na dovolenou. Pokud toužíte po odpočinku, pohodě a pohostinnosti, vyrazte do slunného Středomoří na některý z řeckých ostrovů nebo třeba do Turecka. Místní kultury mají ve svém nitru klid, vlídnost a radost ze života, což se promítá i na kvalitě jejich turistických služeb.

Už od poloviny května až do konce října se můžete vykoupat na Krétě, která je nejteplejším a největším řeckým ostrovem. „Severovýchodní část oblasti je vyhlášená rozmanitostí přírody, krásnými plážemi i řadou prázdninových letovisek. V okolí hlavního města Heraklionu najdete aquaparky, bary či noční kluby a pro západní část ostrova jsou typická přímořská městečka a krásné hory,“ popisuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style.

Kréta – ostrov bohů

Bájný ostrov Kréta, který se těšil přízni řeckých bohů, si zamilujete pro dlouhé písčité pláže, romantické zálivy, malebná horská údolí i rybářské vesničky s bílými domky. V hlavním městě Heraklion navštivte Archeologické muzeum, náměstí Svaté Kateřiny nebo Staré město, které se nachází v okolí tamního přístavu. Ten vybudovali Benátčané začátkem 13. století a ve své době byl největším přístavem ve východním Středomoří. Společně s ním byly vystavěny také mohutné, pět kilometrů dlouhé hradby, které město obepínají. Výhled na město a moře je možné si vychutnat z dominanty přístavu, benátské pevnosti Koules.

Kousek od náměstí se z autobusového nádraží snadno dostanete linkou 2 do malebného údolí k sídlu krále Minoa, paláci Knóssos. Součástí prohlídky je procházka úzkými chodbami labyrintu, kde se podle starověkých mýtů procházel strašlivý Minotaurus.

Za nejkrásnější část Kréty bývá často označováno město Chania a jeho široké okolí včetně nádherných pláží, jimž vévodí Balos s nádhernou mělkou lagunou, kterou si užijí i děti. Další perlou ostrova je pláž Elafonissi, přezdívaná krétský Karibik. „Oblast Chanie, která se nachází v nejzápadnější části Kréty, nadchne opravdu každého. Ať už jde o milovníky pláží, turistiky či architektury. Chania má své vlastní letiště, tedy se jedná o dobře dostupnou destinaci, kam přímým letem létáme několikrát týdně. Pokud se rozhodnete pro tuto oblast Kréty, transfer do hotelu trvá maximálně hodinu,“ říká Lenka Pátek.

Nejkrásnější částí Kréty je pro mnohé město Chania a jeho okolí.
Nejkrásnější částí Kréty je pro mnohé město Chania a jeho okolí.
Foto: Shutterstock

Na Krétě je výhodné půjčit si auto a postupně projet celý západ Kréty. Samotné město Chania, které se pyšní přezdívkami Benátky východu a Kráska západu, se dělí na historickou a moderní část. Staré město se rozprostírá hned vedle přístavu a je částečně obklopeno původním benátským opevněním ze 16. století. Nejvíce živo je na náměstí Eleftherios Venizelos, kde si navíc můžete posedět ve venkovní restauraci či kavárně.

Jedna z nejhezčích pláží světa na Kefalonii

Ostrov Kefalonie je ideálním místem pro ty, kteří chtějí prožít klidnou dovolenou daleko od přeplněných pláží. Ani na těch nejrušnějších, které se nacházejí v letoviscích Skala a Lassi, není prozatím žádný velký nával. Nejoblíbenější je pláž Xi na poloostrově Paliki. Sytě červený písek vytváří dokonalý kontrast s bílými skalami, které ho obklopují. Jak se tam dostal, dosud nikdo neví. Není to ovšem jediná přírodní záhada ostrova Kefalonie.

Kefalonie je ideální pro ty, kteří neholdují přeplněným plážím.
Kefalonie je ideální pro ty, kteří neholdují přeplněným plážím.
Foto: Shutterstock

Moderní vědou nevysvětlené úkazy tady najdeme ještě dva – skálu Kounopetra, pohybující se rytmicky s mořem, a útvar Katavothres, kde v hlubokých dírách mizí velké množství mořské vody, aby se po sedmnáctikilometrové cestě pod zemí objevilo v jezerech na opačné straně ostrova. Těžko předvídatelná cesta těchto vod byla odhalena v roce 1963 rakouskými geology, kteří vodu obarvili.

„Pro cestování po ostrově se vyplatí vypůjčit si automobil a prozkoumat jej po vlastní ose. Určitě doporučuji vyrazit na pláž Myrtos, která patří k nejkrásnějším z celého světa. Tvoří ji bílé oblázky, které z dálky vypadají jako písek. Je obklopena útesy, které jsou porostlé zelenou vegetací,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style a dodává, že milovníci památek se mohou vydat lodí na ostrov Ithaka, rodiště Odyssea, legendárního hrdiny trojské války. Zdatný turista jej obejde pěšky za den. „Cesta borovými lesy, cypřišovými háji i oblastmi s olivovníky, kde nespatříte živou duši, je učiněným balzámem na nervy,“ doporučuje Lenka Pátek.

V Kefalonii, kde se pěstují především olivy, vinná réva a fíky, si užijete také bohatou gastronomii. Výtečné jsou masové kuličky keftedes i jehněčí kotlety, nezapomeňte si jako předkrm dát sardinky pečené v peci či masový koláč, a hostinu završte sladkou rýží. K ní se hodí retsina, jehož nezvyklou chuť má na svědomí pryskyřice.

Korfu – ostrov olivovníků a bělostných pláží

Na ostrově Korfu si užijí všechny vaše smysly. Zaposlouchejte se do orchestru cikád, nechte se omámit vůní místní flóry, ochutnejte speciality a kochejte se vším, co tento pestrý ostrov nabízí. Ať už nekonečné háje olivovníků, horské vesničky, kláštery nebo dechberoucí západy slunce.

Z Korfu si určitě dovezte olivový olej. Pěstování oliv je zde důležitým hospodářským odvětvím. Díky olivovníkům, cypřišům, eukalyptům, vinné révě, piniím a více než 40 druhům orchidejí je ostrov stále zelený, a přezdívá se mu tak zelená perla jónského moře.

Pobřeží měří přes 200 kilometrů. Nebeskou čistou vodu si můžete užít v menších oblázkových zátokách s bělostně se třpytícími kameny, na širokých plážích se budete bořit do horkého zlatavého písku a sílu moře a skal zažijete na útesech padajících do moře. Pokud si půjčíte auto nebo třeba skútr, vyrazte do některé z horských vesniček ochutnat místní speciality v rodinných tavernách ukrytých do úzkých uliček. Možná zde potkáte autobus a budete se muset i se svým stolkem na chvíli přitisknout ke zdi, aby mohl projet. Jestliže máte rádi výšky, hory a krásné výhledy, vzpomeňte si na ostrově na Pantokrátor – nejvyšší horu Korfu. Cestou můžete potkat i stáda koz nebo krav, která se pasou na úbočí strmých svahů.

Řecko, Korfu
Pobřeží na Korfu měří přes 200 kilometrů.
Foto: Shutterstock

„Za výlet stojí hlavní město ostrova Kerkyra, kde si vychutnáte šálek lahodného frappé, obrovský zmrzlinový pohár nebo můžete zkusit pikilii, talíř plný různých typických předkrmů,“ láká Lenka Pátek z CK Blue Style. Historická část města je od roku 2007 zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. K vidění tu jsou opravdu nádherné památky z nejrůznějších historických etap existence města. Nejnavštěvovanější pamětihodností starého města je Stará pevnost, která se tyčí vysoko nad hlavami a nabízí pohled na město i moře. Nedaleko od přístavu je mladší Nová pevnost. Přestože ji od její starší sestry dělí jen několik desítek let, vykazuje mnohem víc moderních elementů. Pokud budete mít štěstí, zažijete v pevnosti některou z kulturních akcí, které se tu pravidelně konají, například koncerty nebo divadelní představení.

Snoubení kultur na Kypru

Nejčistší voda na koupání, poznávání historie i výlety do hor. To je Kypr, který se dá pomyslně rozdělit na dvě části, severní a jižní. V jižní žije řecká majorita, zatímco severní oblast je turecká. Na Severním Kypru naleznete dokonale liduprázdné pláže bez hotelů, divoké oslíky, zlaté lány polí, všemi barvami rozkvetlé louky a tureckou kulturu naroubovanou na pozůstatcích byzantské, řecké a benátské.

„Najdete tu křesťanské kláštery i katedrály přestavěné na mešity, jako je například mešita Laly Mustafy paši, což bývala kdysi katedrála svatého Mikuláše,“ říká Lenka Pátek. K nejvýznamnějším památkám Severního Kypru patří hrad svatého Hilariona ze 13. století, stojící v pohoří Kyrenia, či starobylý městský stát Salamis, založený 1100 let před Kristem.

Hrad svatého Hilariona je nejvýznamnější památkou Severního Kypru.
Středověká pevnost v Severním Kypru.
Foto: Shutterstock

V jižní části Kypru si budete připadat téměř jako v Řecku. A to díky gastronomii, tradicím i stylu života. „Kypr je proslulý svým azurovým mořem, které je navíc neuvěřitelně průzračné. Není divu, že se právě tady podle řeckých bájí zrodila z mořské pěny řecká bohyně lásky a krásy Afrodita. Určitě doporučuji zajet se podívat i na její pláž, tedy na místo, kde poprvé vstoupila bosou nohou na zemský povrch,“ říká Lenka Pátek.

Oblíbenými letovisky jsou Ayia Napa. Zatímco ještě před pár desítkami let zde stálo pouze několik rybářských domků a klášter z 16. století, v současnosti tu spatříte řadu velkých hotelů a resortů. Pro rodiny s dětmi je ideální aquapark, kde najdou vyžití na celý den. Zdejší písčité pláže patří k nejkrásnějším v Evropě. Nejznámější je půlkilometrová pláž Nissi s jemným bílým pískem a fascinujícími výhledy na skalnatou krajinu. Díky pestré nabídce vodních sportů a mnoha možnostem večerní zábavy si letovisko Ayia Napa oblíbili rovněž mladí lidé.

Pláže v kyperské oblasti Ayia Napa patří mezi nekrásnější v Evropě.
Pláže v letovisku Ayia Napa patří mezi nekrásnější v Evropě.
Foto: Shutterstock

Kyperská kuchyně je kombinací řecké, turecké, obecně středomořské a britské gastronomie. Ochutnat můžete tzatziki, souvlaki, hummus, olivy a olivový olej, grilovaný sýr halloumi, ochucený jogurt či plněné vinné listy. Národním jídlem je ofto kleftiko, pečené skopové maso s bramborem. Vynikající jsou zdejší vína, věhlasné je dezertní víno Commandaria.

Orientální kouzlo Turecka

Posledním místem, kam vás ve Středomoří zavedeme, je Turecko, jehož pobřeží je doslova poseté hotelovými resorty a zejména na Turecké riviéře si vybere opravdu každý. Turecko nabízí pětihvězdičkový komfort, pohostinnou tureckou povahu, dokonalé přírodní scenérie, ale i nespočet památek a zajímavých míst. „Uchvátí vás zdejší hory, kde je spousta zelených keřů a stromů. Vydat se můžete do historických měst Antaliye či Side, které kypí památkami,“ doporučuje Lenka Pátek z CK Blue Style.

Turecké pobřeží kombinuje pětihvězdičkové hotely, úchvatné přírodní scenérie i nespočet atraktivních výletních cílů v dosahu.
Turecko kombinuje vysoký komfort ubytování s nádhernými přírodními scenériemi i množstvím antických památek v dosahu.
Foto: Shutterstock

Zážitkem doslova na celý život je bezesporu let balonem nad pohádkovou Kappadokií, v jejímž srdci se nachází malebné skalní městečko Göreme. Místní krajina má opravdu neobvyklý vzhled. Při pohledu na impozantní Údolí lásky nebudete věřit, že se jedná o přírodní útvary, které nevznikly lidskou rukou. Kappadokie je považována za jednu z nejkrásnějších destinací pro vyhlídkové lety balonem.

Turecká města lákají na svá malebná historická centra s nezaměnitelnou atmosférou, ve které se potkává antika s orientem. Například v srdci Side můžete najít prastarý amfiteátr, o něco dále pak starodávné ruiny agory. Vůbec největším klenotem je chrám boha Apollóna.

Článek vznikl ve spolupráci s cestovní kanceláří Blue Style.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist