Jak se zdá, začínají se opravdu naplňovat slova bankéřů a analytiků o tom, že vysoké úroky na spořicích účtech jsou neudržitelné. 

Skutečná cena peněz na českém trhu je podle základní sazby ČNB 0,05 %, některé české banky si jich však nyní cení sazbou až 2,10 %. 

Jednou z nich je i Air Bank, která však od této sazby k 19. březnu ustoupí. Nově bude peníze svých klientů na spořicím účtu úročit sazbou jen 1,80 % ročně.

 

Banka sice zůstává v rámci svého dřívějšího slibu TOP 3 garance jednou ze tří bank s nejvyšším úročením na spořicím účtu v ČR (dle deklarovaných sazeb bez dodatečných bonusů a podmínek), sama však přiznává, že "nemůže udávat tempo vždy z čelní pozice".

Jak v rozhovoru pro HNPeníze již dříve uvedl například člen dozorčí rady Fio banky Ján Franek, "sazby nad 2 % jsou úplně mimo realitu".

Zdá se tedy, že Air Bank se začíná vracet do reality, a při pohledu na dlouhodobější vývoj její základní roční úrokové sazby je to znát:

Začátkem října 2012 banka snížila sazbu z 2,50 % o 0,10 na 2,40 %,

Od 19. ledna Air Bank na úročení ubrala dalších 0,30 na 2,10 %.

Od zmiňovaného 19. března dalších 0,30 na 1,80 %.

Relativně "dobře" na tom však mohou u "Airky" být vybraní klienti, kteří jsou s bankou takzvaně "od začátku" a získali od ní trvalý věrnostní bonus 0,20 na spořicím účtu za svojí předběžnou registraci ještě v období, kdy připravovala svůj vstup na trh. 

Některým dalším klientům pak bude banka ještě několik dní úročit s další osobní prémií 0,20, kterou jim nabídla 7. prosince jako omluvu za chybné zobrazování zůstatků u nástroje "Obálky" ve dnech 30. listopadu až 5. prosince. 

Takto "zajímavě" však už asi úročení u Air Bank nějakou dobu vypadat nebude.

Rozhořčení svých klientů nad snižováním úroků (například na svých facebookových stránkách) se banka snaží mírnit slibem, že za dva týdny představí několik novinek, po kterých bude ještě výhodnější bankou, než je nyní.

Zda jí to klienti uvěří, či ne, to už je samozřejmě jen na nich.