Vážená tazatelko,
Dle § 56 odst. 1 písm. b) platí, že zaměstnanec je oprávněn zrušit pracovní poměr okamžitě, jen jestliže zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.
Jenže pro uplatnění důvodu k okamžitému zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy není rozhodné, ke kterému dni byl sjednán pravidelný termín výplaty mzdy, neboť možnost okamžitého zrušení pracovního poměru váže § 56 písm. b) zák. práce výlučně na uplynutí stanovené lhůty od splatnosti mzdy ve smyslu § 141 odst. 1 zák. práce („Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku“).
Počátek běhu patnáctidenní lhůty uvedené v § 56 písm. b) zák. práce se bude vždy odvíjet ode dne následujícího po uplynutí posledního dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanci vznikne právo na mzdu. Takto se k této problematice vyjádřil i Nejvyšší soud ČR (Rozsudek NS ČR ze dne 12.10.2010 pod sp.zn: 21 Cdo 2242/2009). Tzn. mzda za leden je splatná do konce února a od 1.3. běží 15 denní lhůta. Možnost okamžitě zrušit pracovní poměr nastane 16.3..
Jen připomínám, že zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby (§ 56 odst. 2).
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist