Vážená tazatelko,
dle § 53 zákoníku práce, se zakazuje dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, tj. mimo jiné v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. V případě, že k ukončení pracovního poměru zvolíte cestu dohody, je takové ukončení možné a to i v průběhu mateřské nebo rodičovské dovolené.
Trochu jiná situace bude v případě, že Vám zaměstnavatel dá výpověď v době po skončení mateřské dovolené, v době kdy budete čerpat dovolenou, ale ještě nebudete čerpat rodičovskou dovolenou. Tady platí (§ 53, zákoníku práce), že byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Otěhotníte-li v průběhu mateřské dovolené, resp. rodičovské dovolené, bude ochranná doby plynout dál.
V případě, že Vám zaměstnavatel dá přesto výpověď v průběhu tzv. ochranné doby, je nutné ihned písemně oznámit zaměstnavateli, že výpověď je neplatná a trváte na pokračování pracovního poměru (§ 69) a dále dle § 72 neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí musíte uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
Ve vašem případě, na základě skutečností, které uvádíte, by taková žaloba byla zcela jistě úspěšná.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist