Vážená tazatelko,
to, že jste dva dny odpracovala u bývalého zaměstnavatele, bez jakékoliv písemné dohody Vás dostává do těžší situace v případě vymáhání odměny.
Dle ustanovení 77 zákoníku práce platí, že dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně; jedno vyhotovení této dohody zaměstnavatel vydá zaměstnanci. Výkon práce, který popisujete by se dle našeho názoru dal chápat jako dohoda o provedení práce. Jelikož tato dohoda nebyla provedena písemně, je neplatná.
Ovšem také platí, že neplatnosti se lze dovolat je do doby, kdy bylo započato s plněním. Což u Vás ujiž nejde, jelikož jste práci vykonala. Vzhledem k tomu, že jste práci odvedla, náleží Vám za ní odměna. Poněvadž nebyla písemně žádná odměna sjednána (alespoň tak to uvádíte) použije se ustanovení o minimální mzdě , resp o zaručené mzdě resp. platu, ne který u bývalého zaměstnavatele máte nárok.
Co se týče cestovného, nebylo-li sjednáno, že Vám cestovné zaměstnavatel proplatí, tak na něj nárok nemáte, neboť cesto do a ze zaměstnání si hradí zaměstnanec sám.
Ohledně absence písemné formy dohody a neproplacení odměny nastává také problém u bývalého zaměstnavatele, neboť tímto jednání se podle všeho mohl dopustit správního deliktu na úseku náhrad a na úseku pracovního poměru nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, dle zákona 251/2005 Sb. o inspekci práce. V této oblasti mají působnost orgány inspekce práce (§ 6 zákona č. 251/2005Sb.), na které byste se v případě, že nedojde ze strany zaměstnavatele k nápravě, měla obrátit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist