Na první pohled lákavá nabídka nemusí být nakonec tak výhodná. Možnost zafixovat cenu platí jen pro silovou elektřinu, dalších poplatky, které tvoří víc než polovinu celkové částky, se zafixovat nedají.

Zároveň odborníci čekají, že samotné ceny silové elektřiny nijak výrazně stoupat nebudou. 

"Ceny silové elektřiny zůstávají dole a všeobecný předpoklad je, že tam ještě nějakou dobu zůstanou. Nemyslím si tedy, že nás v příštím roce čeká nějaké zásadní zdražování silové elektřiny, což potenciální efekt fixace cen snižuje," vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. 

Vedle toho další odborníci sázejí dokonce na pokles cen silové elektřiny, která představuje jen zhruba 40 procent celkového účtu pro domácnosti. "Očekávám meziročně pokles cen. Tento pokles ale o něco převáží růst regulované složky, konkrétně platba na podporu obnovitelných zdrojů energie. Celkový nárůst nebude proto výrazný, v řádu několik procent," odhaduje Jiří Gavor, partner poradenské společnosti ENA. 

O kolik přesně nakonec elektřina příští rok kvůli dotacím na obnovitelné zdroje energie podraží, se ukáže ve druhé polovině listopadu, kdy vydá Energetický regulační úřad (ERÚ) cenové rozhodnutí pro příští rok. Do té doby nechce ERÚ podávat žádné informace k možnému vývoji cen. Podle odhadů expertů na energetiku dosáhne zdražení jednotek procent, většinou se shodují na pěti procentech.

Hatlapatka tak předpokládá, že domácnosti, které elektřinu nevyužívají na vytápění, si ročně připlatí zhruba čtyři sta korun navíc oproti letošnímu roku. Na výrazně vyšší nárůst se musí ale připravit ti, kteří s elektřinou i topí.

 Neplatíte za elektřinu zbytečně moc?


Jednoduše a online porovnejte ceny všech dodavatelů elektřiny a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším.>> Spočítat cenu elektřiny


 

Například ČEZ začal svým klientům rozesílat nabídku na fixaci cen na dva roky. Společnost uvádí, že lidé tak ušetří pět procent proti stávajícím cenám elektřiny. Na druhou stranu ale podpisem takové smlouvy se člověk uváže na dva roky, a pokud se objeví jinde výhodnější nabídka, nemůže přejít ke konkurenci. Navíc se nečeká nárůst cen silové energie, a fixace tak nyní velký smysl nemá. "U silové elektřiny nečekám nárůst, a proto fixace zřejmě úsporu nepřinese," říká Gavor.

Zároveň může být zajímavá i pro ty, kteří mají raději jistotu. "Ačkoliv se neočekává výrazný nárůst cen silové elektřiny ani prostor pro pokles není velký a riziko ztráty vyplývající z toho, že si člověk elektřinu zafixuje, je tedy také relativně omezené. Klíčovým pro rozhodnutí o fixaci tedy je především to, jak moc upřednostňujeme jistotu i za cenu zavázání se jednomu obchodníkovi na delší dobu," dodává Hatlapatka. 

Přesto, že rozdíl mezi zafixováním nebo nezafixováním cen nemusí být velký, podle údajů energetických společností, lidé jistotu pevných cen chtějí. "Novou produktovou řadu jsme zaznamenali velký zájem, využívají ji již desítky tisíc našich zákazníků a jejich počet neustále narůstá," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Také podle mluvčího společnosti E.ON lidé chtějí raději jistotu. "Sledujeme rostoucí trend zájmu o fixaci cen elektřiny v desítkách procent," uvedl Vladimír Vácha, mluvčí E.ON.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru