Jistě jste už někdy slyšeli o programech letních škol. V jiných zemích můžete najít velkou plejádu rozmanitých akademických oborů, ale v České republice jejich možnosti nejsou zatím příliš známy, a tak jste se možná setkali pouze s jazykovými kurzy. TST vám pomůžou se v ne vždy přehledné nabídce „nejazykových“ letních kurzů zorientovat.
A v čem vlastně taková letní škola spočívá? Především v poskytnutí zajímavé alternativy k části prázdninového programu (nejen) studentů, navíc s přidanou hodnotou vzdělávání. Tyto programy nabízejí z větší části samotné univerzity nebo instituce univerzitami spravované. Univerzitám samotným programy získávají přízeň budoucích zájemců o studium a účastníkům programů zase neopakovatelnou možnost strávit alespoň několik dní či týdnů na nejlepších světových školách a vyslechnout přednášky od předních světových vědců a profesorů.
Výjimkou nejsou ani letní školy pořádané mezinárodními organizacemi, snažícími se nejen o výchovu budoucích elit vědy a společenského života, ale také o hledání nových východisek globálních i lokálních problémů viděných z odlišných věkových perspektiv a v kontextu různých geografických a národnostních okolností.
Letní školy zvyšují pravděpodobnost přijetí na špičkové univerzity
Britská studie Dr. Tonyho Hoara a Rosanny Mannové došla po sledování vzorku o téměř dvou tisících studentech, kteří absolvovali jednu z letních škol organizace Sutton Trust (podporující financování studia chudším rodinám a od roku 1997 zaštiťující letní školy na britských univerzitách včetně Cambridge, Oxfordu a mnoha dalších), k velmi zajímavému závěru. Podle jejich průzkumu se pravděpodobnost přijetí na prestižní vysoké školy po absolvování letních škol značně zvyšuje.
Badatelé z Bristolské university odkryli účinky tzv. „efektu letních škol“, podle kterého se více než tři čtvrtiny studentů po absolvování letní školy dostane na elitní vzdělávací instituci, což je v porovnání s 55 procenty dětí s podobnými studijními schopnostmi, avšak nehlásícími se na letní školu, doopravdy značný rozdíl.
Absolventi letních kurzů mají navíc možnost seznámit se s pracovními podmínkami a prostředím konkrétních škol. To se odráží i v jejich rozhodování o vysokoškolském studiu, ale také v konečném rozhodnutí univerzit. Téměř čtvrtina absolventů letního kurzu později nastoupila na školu, která kurz poskytovala. Pro srovnání - na stejné univerzity bylo přijato asi 13 procent těch, kteří se na letní školu Sutton Trust nedostali a pouze 7 % těch, kteří se tam ani nehlásili.
Letní školy Sutton Trust navíc poskytují možnost studia dětem z méně privilegovaných rodin. Přes devadesát procent absolventů kurzu byli prvními vysokoškolskými studenty ve svých rodinách. Devatenáctiletá Amy Sugdenová popsala své zkušenosti deníku Guardian takto: „Před letní školou jsem ještě nikdy neopustila Torquay, proto pro mne byla návštěva zcela jiných míst velmi vzrušující zkušeností – prostředí univerzity bylo o tolik svobodnější,“ vzpomíná.
„Moje matka nepracuje a její partner je zdravotně postižený. Upřímně jsem si myslela, že pro mne volba jít na univerzitu neexistuje. Nikdo z mojí rodiny žádné vysokoškolské vzdělání nemá. Před absolvováním letního kurzu Bristolské univerzity jsem pro sebe neviděla jinou možnost než po maturitě nastoupit do práce.“
Podobné zkušenosti má i mnoho dalších. Význam letních škol pak shrnuje předseda Sutton Trust Sir Peter Lampl: „Chceme dát možnost studentům s nadprůměrnými akademickými schopnostmi, způsobilým ke studiu – jak ukazuje průzkum, je to často zkušenost, která jim změní život.“
Diskutujte výzvy veřejné správy EU
Britská organizace Sutton Trust však není jedinou institucí poskytující letní vzdělávání. Mnoho podobných možností nabízí také Evropská unie. Konkrétně je to například její intenzivní letní program Erasmus, který pro rok 2013 zvolil téma Výzvy veřejné správy uvnitř Evropské unie. Proběhne pravděpodobně v posledních dvanácti dnech měsíce srpna v krásném městě (jak pořadatelé sami předesílají), slovinské Lublani. Celý program pak bude probíhat v anglickém jazyce.
Tohoto programu se však nemůže zúčastnit zcela každý. Je určen pro studenty univerzit členských států Evropské unie. Organizátoři v brožuře ke kurzu uvádějí, že by byli rádi za účast alespoň dvou studentů z každé univerzity. Přihlásit se tak do programu může každý prostřednictvím své vysoké školy co nejdříve. Letní škola potom svým účastníkům nabídne cca osm modulů na různá témata, které budou řídit profesoři z celého světa. Nabídka témat je přitom poměrně široká – probírat se budou okruhy od angličtiny pro akademické účely, přes veřejné služby až po evropský daňový systém.
Tam, kde spával JFK...
Letní školy jsou velmi oblíbené i na druhé straně oceánu. Jednou z nejslavnějších a nejoblíbenějších je potom Harvard Summer School. Ta nabízí přes tři sta rozmanitých kurzů, které vyučují harvardští profesoři. A pokud se na cestu do Ameriky necítíte, nevadí - k některým z nich se můžete dostat i online. Kurzy jsou nabízeny jak žákům středních škol (Secondery School Program), tak vysokoškolským studentům. Ti si potom, dovoluje-li to jejich vysoká škola, mohou kredit nabytý v letních kurzech převést na svou univerzitu. Na letní škole se však můžete potkat i se spoustou harvardských studentů, kteří si tak zkracují léto.
A že má Harvard co nabídnout. Obří knihovny s padesáti sedmi mílemi poliček s knihami, kde se člověk lehce ztratí, krásná obsáhlá muzea a v neposlední řadě mnoho míst ke sportovnímu vyžití - posilovny, tělocvičny, tenisové kurty, bazény, loděnici a další. Navíc si můžete zajít do některé z restaurací, klubů, zúčastnit se „session“ s jednou z mnoha hudebních skupin, nebo využít nabízené možnosti výletů a exkurzí. Také procházka (nebo projížďka na kole) do nedalekého Bostonu je jistě výhodou. A každou hodinu můžete nasednout na autobus a zajet si třeba do New Yorku.
Ale studium na Harvardu (i když „pouze“ studium letní) není jen o nespočetných aktivitách, ale hlavně o možnosti poslechnout si přednášky mnohých příslušníků intelektuální elity dnešního světa. Můžete se taky potulovat po budovách, kterými kdysi procházel i prezident Obama nebo rock’n’rollová hvězda Tommy Lee Jones a spát v podobném pokoji, kde kdysi spával slavný J. F. Kennedy a mnoho dalších.
Navštívit Princeton u německých sousedů
Ale kupodivu i v Evropě se můžete zúčastnit přednášek skvělých profesorů z univerzit Břečťanové ligy. Tato možnost se vám naskytne v červnu příštího roku díky spolupráci jedné z nejlépe hodnocených světových škol, amerického Princetonu a Výmarské univerzity. Právě ty se totiž před třemi roky staly partnery a založili každoroční Princeton-Výmarskou letní školu pro mediální studia.
Tento rok bylo vybráno téma Odhalení: Spoje, šrámy, hranice a rámce. Kurz se uskuteční od 15. do 22. června v historickém Dürkheimově paláci pod hlavičkou Mezinárodního centra pro výzkum v kulturních technologiích a filosofii médií, kterou se právě sociolog Émil Dürkheim zabýval. Program je zaměřen především na doktorandské kandidáty v oblasti studií světových medií a spřízněných polí, jako jsou filmová a literární studia, filosofie, historie umění, architektura, sociologie a další.
Do našeho článku se samozřejmě všechny světové letní školy nevejdou, výše popsané jsou tak pouhým výběrem toho nejzajímavějšího z nich. Pouze na okraj si proto ještě dovolím jmenovat několik dalších zajímavých možností k letnímu rozvíjení vašich vědomostí. Mezi nimi vyčnívá především příští rok „devadesátiletý“ program Cambridgeské university pořádaný pod univerzitním Institutem pro pokračující vzdělání a zaměřující se na mezinárodní posluchače každého věku. Další zajímavé možnosti letního vzdělávání nabízí Toulouská Bussines school, či právnická univerzita v San Diegu, nebo Oxfordská královská akademie.
Neméně poutavá je ale i nabídka Mezinárodního centra pro evropskou formaci, které pořádá letní školy po celé Evropě. V roce 2013 se tak můžete zúčastnit kurzu zabývajícího se energií v sousední Bratislavě, nebo se dozvědět něco o prvních krocích Chorvatska v rámci EU na modulu konajícím se v Dubrovníku. O federalismu, výhodách a problémech „multi-kulti“ a směřování Evropy diskutujte v středověkém Canterbury a na přednášky o roli Baltských zemí v současné Evropě si zajeďte do Vilniusu.
Léto s klasickými studii na Akademii věd
Pokud byste rádi využili možnosti letního vzdělávání, ale nechcete cestovat do vzdálených míst, nezoufejte. Zvláště pokud se zajímáte o humanitní studia, je tu pro vás Filosofický ústav AV ČR. Ten poskytuje Letní školu klasických studií nejen pro studenty univerzit, ale také pro pedagogy a vědecké pracovníky se zájmem o rozšíření obzorů v daných oborech.
Letní škola nabízí vysoce specializované přednášky antické i humanistické filologie, světových i českých dějin , teatrologie nebo dějin umění v kombinaci se čtením klasických textů a s možností závěrečné společné exkurze. Kurz trvá asi 5 dnů a začíná s prvním dnem školních prázdnin. Také další české univerzity nabízejí letní kurzy – informace o nich naleznete na stránkách jednotlivých univerzit.
________________________________________________________________________________
Bottom line: Nezapomeňte ale na včasné podání přihlášky! Deadliny se liší podle škol a některé kurzy už jsou bohužel uzavřeny. Nezoufejte však a pamatujte na ně příští rok.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist