Až na miliony korun může vyjít chyba na sjezdovce. Srážka s jiným lyžařem a zranění vychází velmi draho. Z banální nehody bývají i dlouhé soudní spory.

Češi si takové nebezpečí uvědomují stále víc a pojišťovny hlásí, že roste množství pojištění odpovědnosti. 

"Pojištění odpovědnosti patří mezi připojištění, u nichž evidujeme v letošním roce vysoký nárůst poptávky klientů. Mohu potvrdit, že se klienti na toto připojištění velmi často informují a rovněž ho sjednávají," říká Jan Marek z České pojišťovny.

V Kooperativě si v případě lyžařských zájezdů pojištění odpovědnosti do zahraničí sjednává asi 60 procent klientů, uvedl mluvčí Milan Káňa. 

A že v poslední době zájem o "pojistku proti hlouposti" roste potvrzují i další. "Naši klienti si pojištění odpovědnosti sjednávají stále více a více. Nemalý podíl na tom mají právě lidé cestující do zahraničí za lyžováním a snowboardingem," říká Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Z nehod na sjezdovkách se přitom stává stále častěji spor o spoustu peněz. "Případů, kdy naši klienti platí za újmu někomu jinému, přibylo meziročně zhruba o pětinu," potvrzuje Vlastimil Divoký z Evropské cestovní pojišťovny, která má tuto službu zahrnutou v základním cestovním pojištění.

Podobně je tomu i v pojišťovně Allianz. "Každoročně se zvyšuje počet pojistných událostí z pojištění odpovědnosti. Například meziročně se jejich počet zvýšil až o 30 procent," doplňuje Václav Bálek z Allianz. 

Ze srážky jiného lyžaře se mohou náklady na ošetření a případně i trvalé následky vyšplhat až nad milion korun. Navíc riziko úrazu v zimě je podstatně vyšší než na letních dovolených. "Taková zlomená noha v Alpách, transport ze sjezdovky, převoz do nemocnice, léčení a případná repatriace může přijít až na 600 tisíc korun," dodává Divoký.

Není adrenalin jako adrenalin

Kromě růstu zájmu o pojištění odpovědnosti se stále víc Čechů vydává do zahraničí za adrenalinovými zimními sporty jako je třeba skialpinismus.

"Tyto sporty jsou stále populárnější a lidé připojištění rizikových sportů, kam skialpinismus řadíme, využívají stále častěji. Meziročně také děláme o cca 20 procent více individuálních nabídek na speciální sportovní aktivity jako výlety do polárních oblastí, heliskiing nebo horolezecké expedice. Očekáváme, že i letos zájem o pojištění adrenalinových sportů opět poroste," potvrzuje Vlastimil Divoký.

Také zástupci dalších pojišťoven hlásí, že Češi stále častěji volí pojištění rizikových sportů.

Jenže na rizikový sport není jednoduchá definice. Zařazení a pojištění jednotlivých aktivit se liší. Zatímco někde lyžování mimo sjezdovky nebo třeba heliskiing nepojistí, jinde to není problém. 

"Klienti by si měli před sjednáním cestovního pojištění uvědomit, co chtějí mít pojištěno a co budou na dovolené provozovat za sporty. Pokud mají klienti roční cestovní pojištění nebo cestovní pojištění ke kartě, tak je dobré zjistit, jaké mají u toho pojištění limity a přečíst si příslušné pojistné podmínky," upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

 Srovnání cestovního pojištění


Sjednejte si nejlevnější online cestovní pojištění. Jednoduše a online porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku. Uzavřete cestovní pojištění i s okamžitou platností v den odjezdu.>> Spočítat cenu cestovního pojištění


 

Pojišťovny upozorňují, aby si lidé na horách dávali pozor i na místo ošetření. Částky za ošetření se totiž v poslední době rychle zvyšují.

"V horských střediscích vznikají rádoby specializovaná zařízení, tzv. "sportovní kliniky", která vydělávají na komerčně pojištěných zahraničních turistech. Jejich ceny jsou zpravidla velmi přemrštěné, drží klienty v klinikách déle než je nutno a vnucují jim operace, či speciální vyšetření, i když nejsou vůbec třeba," dodává Bálek. Platby žádají okamžitě.

Dál stoupá také objem pojistek uzavřených přes internet, u některých pojišťoven už překračuje polovinu. ještě rychlejší sjednání přitom mají mobilní aplikace do telefonů, které nabízí například Česká pojišťovna. 

Ceny za cestovní pojištění ani připojištění rizikových sportů se podle zástupců největších tuzemských pojišťoven nezměnily. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist