Pojišťovny hlásí po příchodu opravdové zimy, která od neděle pokryla vozovky na většině území Česka sněhem a ledem, nárůst škod z autopojištění o desítky procent.

Objem škod není nijak katastrofický vzhledem k tomu, že byly následkem hlavně menších dopravních nehod, které nejčastěji odnesly jen pomačkané plechy. Vyplývá to z informací tuzemských pojišťoven.

"V uplynulých dnech, kdy silnice pokryl sníh a led, jsme evidovali přes 1300 škod denně. Běžně přitom klienti hlásí asi 700 škod denně, šlo tedy o téměř stoprocentní nárůst," řekl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Nejčastější příčinou nehod bylo nezvládnutí řízení na kluzké vozovce a nedobrzdění za vozidlem. Většina škod byla menšího rozsahu, průměrná částka je kolem 30 tisíc korun, dodal.

Generali registruje 15procentní nárůst škod z povinného ručení a havarijního pojištění. Asistenčních zásahů je o čtvrtinu více, než je obvyklý denní průměr v době bez sněhových kalamit. Nejčastěji jsou škody následkem nedodržení bezpečné vzdálenosti a následného nedobrzdění.

Povinné ručení patří v Česku k nejlevnějším v Evropě. Bude ale hůř - čtěte ZDE

"Škody mají jeden společný jmenovatel - nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky," podotkl mluvčí Generali Jiří Cívka.

Česká pojišťovna zaznamenala nárůst škod proti běžným dnům zhruba v řádu desítek procent. Od neděle, kdy začalo intenzivně sněžit prakticky na území celé ČR, eviduje celkem 2652 škod z autopojištění.

Nejkritičtějším dnem bylo pondělí, kdy klienti nahlásili 976 škod z pojištění motorových vozidel, běžný denní průměr je 600. "Nejvíce škod máme hlášeno z Prahy a středních Čech," poznamenal mluvčí ČP Tomáš Zavoral.

Naopak Allianz proti srovnatelnému období v listopadu má nyní nahlášeno o 15 procent nehod méně a proti říjnu dokonce o 18 procent méně.

 Srovnání havarijního pojištění


Sjednejte si nejlevnější online havarijní pojištění. Jednoduše a online porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku. Uzavřete havarijní pojištění i s okamžitou platností. S naší pomocí se již nebudete bát, jestli dostanete ty správné peníze po nehodě.>> Spočítat cenu havarijního pojištění


 

"Menší počet nehod je neklamným znamením, že u Allianz se po dodržování malusové politiky soustředili majitelé vozidel, kteří jezdí opatrně a nemají časté škody. Pod vlivem malusů mohli například odejít do jiných pojišťoven, kde zůstali věrni svému stylu jízdy a počty škod zvyšují," míní mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Další škody lze podle pojišťoven očekávat v souvislosti s vývojem počasí v následujících dnech. Na sobotu varují meteorologové před náledím. Svou roli může také sehrát sníh a led padající ze střech, pokud se zejména přes den výrazněji oteplí, odhadl Cívka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist