Vážená tazatelko,

z Vašeho dotazu není jasné, zda jste následující den po pohovoru nastoupila do práce či nikoliv a zda momentálně pro tuto společnost pracujete či nikoliv.

Obecně platí, že pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán jako den nástupu zaměstnance do zaměstnání (§ 36 zákoníku práce). Zákon dále stanoví, že pracovní smlouva musí být sjednána písemně a musí v ní být sjednán kromě dne nástupu do zaměstnání, také druh práce a místo výkonu práce. Absence písemné pracovní smlouvy nečiní tuto smlouvu neplatnou.

Z uvedeného vyplývá, že je podstatné, jak jste se se zaměstnavatelem dohodla a zda jste podle této dohody nastoupila do práce či nikoliv. Byly-li mezi Vámi a Vaši zaměstnavatelem ujednány místo výkonu práce, druh práce a den nástupu do zaměstnání, pracovní poměr mezi Vámi a Vašim zaměstnavatelem vznikl a zaměstnavatel je povinen s vámi v tom případě uzavřít písemnou smlouvu. V opačném případě naplňuje skutkovou podstatu přestupku (eventuálně správního deliktu) dle zákona č. 251/2005 Sb. o inspekci práce, s možností uložení sankce ve značné výši.

V případě, že zaměstnavatel svoji povinnost nesplní, doporučujeme Vám se obrátit na inspektorát práce v místě vašeho bydliště.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist